ŠOK BROJKA: 200 parova u Kragujevcu ima problem sa začećem! - iKragujevac


Vesti

Parovi koji imaju problem sa sterilitetom a žive u Šumadiji više neće morati da dolaze u Beograd da bi ostvarili svoju veliku želju i dobili dete.

To je šansa za još oko 200 parova, koliko je iz Šumadije, zbog te procedure, godišnje odlazilo u druge centre – pre svega u Beograd, Valjevo i Niš.

Centar širom otvara vrata i za stanovnike Raškog, Moravičkog i Pomoravskog okruga, koji imaju problem sa začećem.

"Mi smo zaista ponosni što možemo da pomognemo tim našim parovima, mi ih zovemo saborcima u borbi za nove bebe. Očekujem da prvi parovi budu ovde, u ovim prostorijama, već negde krajem septembra, početkom oktobra, kada završimo pripremu svih tih parova po protokolima evropskog udruženja za sterilitet", ističe direktor KC Kragujevac prof. dr Predrag Sazdanović.

Dr Zlatibor Lončar, ministar zdravlja, kaže da će raditi na povećanju postojećih kapaciteta i otvaranju novih.

"Mi sve raspoložive kapacitete hoćemo da povećamo jer imamo problem, videli smo da samo tako moćemo da ga rešimo. Sve više parova ima problem, a naša je obaveza da unapredimo, povećamo i otvorimo nove. Prvo ćemo da obučimo ljude, ne želimo da otvorimo objekte a da nema ko da radi. Još jednom apelujem – uradićemo sve, potrebno je da se ljudi jave i da dođu i onda da pomognemo da zajedno uspemo u tome", rekao je Lončar.

Centar u Kragujevcu, šesta je državna klinika za vantelesnu oplodnju. Prostire se na 350 kvadrata. Izgrađen je i opremljen sredstvima Fondacije "Dragica Nikolić" i Ministarstva zdravlja. Klinički centar je obučio kadrove, a cilj je svima isti – veći broj beba u Srbiji.

Da bi pospešio natalitet Kragujevac iz gradske kase finansira četvrti pokušaj vantelesne oplodnje. Pravo na sredstva imaju žene do 44 godine starosti.

Čak 200.000 parova u Srbiji ne može da dobije decu, a polovina bi taj problem mogla da reši vantelesnom oplodnjom, pokazuju zvanične procene zdravstvenih ustanova! Osnovni razlog ovolikog steriliteta su polne bolesti, česti abortusi i odlučivanje za roditeljstvo posle 35. godine.

Prema statistici, neplodnost je podjednako zastupljena i kod muškaraca i kod žena, a u manjem broju slučajeva oba partnera ne mogu da se ostvare kao roditelji.

Zbog alarmantne situacije, Ministarstvo zdravlja i Vlada Srbije uveli su i treći besplatan pokušaj vantelesne oplodnje po paru, umesto dosadašnja dva. Starosna granica za podvrgavanje ovom zahvatu pomerena je na 42 godine, a nedavno je usvojen i novi zakon o biomedicinski potpomognutoj oplodnji.

Šta utiče na neplodnost

- prerano stupanje u seksualne odnose

- odnosi bez zaštite

- polne bolesti

- abortusi

- odlaganje roditeljstva posle 35. godine

- odumiranje spermatozoida

- nezdrav način života 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu