SEĆATE LI SE AFERE INDEX : 7 godina traje suđenje - iKragujevac


Vesti

Afera Index započeta je u februaru 2007. godine, a slučaj je bio praćen akcijom kao iz američkih trilera; bilo je tu korumpiranih zvaničnika, tajnog snimanja i javnih hapšenja.

Proces u kojem je uhapšeno 87 zaposlenih na pravnim fakultetima u Kragujevcu, Nišu i Beogradu, od kojih su 23 profesori, kao i studenata zbog primanja i davanja mita u zamenu za pozitivnu ocenu na ispitima (ispiti su, prema optužnici, koštali od 500 do 1.000 evra, a diploma 12.000 do 16.000 evra) – ni posle skoro 10 godina nije ušao u završnu fazu. Štaviše, on je januara 2015. vraćen na početak, pa se sada iznova izvode dokazi. Naime, počelo je pregledanje video snimaka koji se koriste kao dokazi i zbog toga je suđenje zatvoreno za javnost.

Slučaj Indeks je od samog starta obećavao. Policija je sa Specijalnim tužilaštvom iskoristila sve raspoložive zakonske mogućnosti – imali su kamere, čoveka ubačenog među profesore i želju državnih organa da saseku korupciju. Mediji su to zdušno podržali. Među osumnjičenima su se našli i pomoćnica ministra prosvete, dekan kragujevačkog Pravnog fakulteta, brojni profesori, bivši sudija Ustavnog suda… Bilo je toliko uhapšenih profesora da je u jednom trenutku i završetak akademske godine na Pravnom fakultetu u Kragujevcu bio pod znakom pitanja.

Ali pošto niko nije kriv dok se to ne dokaže pravosnažnom sudskom presudom, profesori su nastavili da se redovno pojavljuju na fakultetima, drže predavanja, ispituju studente (?!) i rade sve ono što su i inače radili. Jedino što su sad bili oprezniji, pa se nisu upuštali u ponavljanje onoga u čemu su in flagranti bili uhvaćeni. A onda je počela sistematska opstrukcija procesa. Prvo se kao razboli jedan od optuženih, pa zatim za sledeći glavni pretres jedan od optuženih pošalje opravdanje da je na seminaru, sledeći put na kongresu, pa onda šalju lekarska uverenja… I tako u krug.

Tek je sredinom septembra 2009. slučaj ponovo krenuo, pa su do kraja godine saslušana 34 optužena. Međutim, već 1. januara 2010. predmet je vraćen na početak zbog reforme pravosuđa, pa je trebalo ponovno saslušati optužene koji su izostanke sa pretresa pravdali seminarima, kongresima i lekarskim uverenjima. U ovakvim slučajevima kada je mnogo optuženih – 87, uobičajeno je da se predmet razdvoji na nekoliko grupa, radi lakšeg suđenja, ali se to nije desilo.

Ovom suđenju je u prilog išla i društveno-politička atmosfera: predmet je čak tri puta zbog očito neuspele reforme pravosuđa vraćan na početak – 2010, 2013. zbog izmene Zakonika o krivičnom postupku, a i 2015. kada je Visoki savet sudstva doneo odluku da se u svim sudovima imenuju novi porotnici. Na ovaj slučaj uticale su i vremenske nepogode – kiše, poplave i snegovi, pa pošto većina optuženih nije iz Smedereva, dolazak u ovaj grad im je zbog toga bio otežan. Nisu pomogli ni višestruki, poslednji put četvoromesečni, štrajkovi advokata.

Danas ovom predmetu preti da do kraja ove godine čak polovina optuženih – njih više od 40, doživi apsolutnu zastaru, odnosno da ne odgovara za 159 krivičnih dela, od kojih su 114 za primanje mita za upisivanje ocene u indeks bez polaganja ispita. Reč je o optuženima za krivično delo za koje je zaprećena kazna do 5 godina zatvora, gde apsolutna zastarelost nastupa 10 godina od momenta kada su učinili krivično delo. Većina se tereti da su krivično delo davanje mita počinili do 2006, odnosno u dva slučaja početkom 2007. Za jedan deo optuženih, njih 28, zastarelost nastupa tek za 30 godina, a reč je o službenim licima, profesorima, koji su tražili ili primili mito. Za to je zaprećena kazna zatvora do 10 godina.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu