Trampove sankcije za sada ne pogađaju Kragujevac, ali ako dođu Kinezi? - iKragujevac


Vesti

Sve i da se Tramp odluči na carinjenje automobila iz Evropske unije, „Fijatova“ fabrika u Kragujevcu može biti mirna, jer je njen izvoz u SAD vrlo mali. A pitanje je i kako bi bio tretiran naš „500L“ jer je „Fijat krajsler automobili“ italijansko-američka kompanija.

Upravo otvoreni salon automobila u Ženevi, po oceni izveštača, odvija se u „zanimljivoj atmosferi“. Osim što automobilsku industriju, koja beleži rekordne profite, muče brige zbog prolaska kroz veliku tranziciju s „dizelaša“ na električne i autonomne automobile, zabrinutost pojačava i nedavna pretnja američkog predsednika Donalda Trampa da će uvesti carine na uvoz evropskih automobila. O tome će, nema sumnje, biti reči do 18. marta, kada se ta međunarodna smotra završava.

Trampova najava uvođenja novih carina, posle onih za čelik i aluminijum, i rizik od trgovinskog rata sa EU već je izazvao prve posledice, pa je osim pada akcija na berzama, danas zbog toga ostavku podneo i njegov glavni ekonomski savetnik Geri Kon, koji slovi za najvećeg protivnika protekcionističkih snaga u Trampovoj administraciji.

Ukoliko Tramp ostane dosledan sebi, štiteći domaću proizvodnju, u kojoj meri bi to moglo da se odrazi na poslovanje kragujevačke fabrike „Fijat krajsler automobili“?

U našem slučaju bi, sudeći prema podacima, mogla da se pokaže tačnom konstatacija da se nikada ne zna zašto je nešto dobro.

Poverenik Ujedinjenog granskog sindikata (UGS) „Nezavisnost“ u „FCA Kragujevac“ Zoran Stanić, za Sputnjik podseća da je spajanjem „Fijata“ i „Krajslera“ krajem 2014. FCA praktično postala italijansko-američka kompanija. Podseća takođe da FCA trenutno pravi veliku fabriku u Americi.

„Fijat krajsler“ je sredinom januara najavio da će uložiti milijardu dolara na prebacivanje proizvodnje terenskih vozila iz Meksika u fabriku u Mičigenu, gde će otvoriti novih 2.500 radnih mesta, što je Tramp odmah pozdravio.

Zato je, po rečima Stanića, pitanje da li bi „fijat 500L“ uopšte bio tretiran kao uvoz iz EU. Ali i da se to dogodi, nema razloga za strahovanje, ističe on.

„Što se tiče Kragujevca, ne bi nas sigurno pogodila eventualna Trampova mera, jer se vrlo malo izvozi za Ameriku. Od početka proizvodnje za nekih skoro šest godina, u Ameriku je izvezeno ukupno oko 40.000 automobila od pola miliona proizvedenih. To znači da je u Ameriku godišnje u proseku išlo između šest i sedam hiljada, a mesečno petsto vozila, kolika je nama dnevna proizvodnja“

On napominje da je „fijat 500L“ bio dizajniran upravo s ciljem izvoza na američko tržište.

„Očekivao se bum u Americi, a da Evropa bude sporedno tržište, ali desilo se obrnuto. Mnogo je veća prodaja u Evropi“, naveo je Stanić razloge zbog kojih misli da bi Trampova nova protekcionistička mera mogla da zaobiđe kragujevačku fabriku.
Uz to, on ističe da je u svojoj klasi „500L“ najprodavaniji automobil od kada se pojavio, da je iza sebe ostavio „sitroen c 5“, „opel rivu“, modele „Hjundaija“, „Tojote“ u toj klasi… Dobar trend nastavljen je i u januaru, kada je prodato pet odsto više tog automobila nego u isto vreme lane. To je, kako ističe, izuzetan podatak posle gotovo šest godina prodaje.

Posmatrajući 2017. godinu u celini, „fijat 500L“ pokriva skoro četvrtinu evropskog tržišta automobila u toj kategoriji i više od 52 odsto tržišta Italije, u kojoj je neprikosnoveni lider, kao i u Španiji.

Direktor kompanije Serđo Markione je uoči ženevskog sajma automobila istakao da će se zbog dobre pozicije „Fijat“ u Evropi koncentrisati isključivo na „porodicu 500“.

„Srećni smo što imamo ’porodicu 500‘, koju smo proširili. Videćete u našim budućim planovima da je to naš fokus u Evropi“, rekao je prvi čovek FCA, koji je najavio da će 1. juna objaviti strategiju FCA za period 2018–2022.

U njoj će, verovatno, biti reči i o pozicioniranju kragujevačke fabrike koja je prošle godine izbacila redizajnirani „fijat 500L“. Poslednjeg dana februara sa trake je izašao petstohiljaditi primerak.

Spekulacije o tome kako će se novi model „Fijata“ praviti u Poljskoj, zaobilazeći Kragujevac, Stanić naziva pričama i nagađanjima.

Novi model će sigurno doći, ali kada za to dođe vreme. Stručnjaci koji su napravili redizajn modela 500L su predvideli koliko on može da se proda. On se zasad dobro prodaje, dobro ide. Treba da opadne potražnja da bi došao novi model. Dok se to ne desi, nema potrebe da se tek tako prekida proizvodnja ovoga modela da bi se uveo novi“, kaže sagovornik Sputnjika.

On objašnjava da je nemoguće u Kragujevcu praviti dva modela istovremeno, jer za to ne postoji kapacitet. To bi, kaže, bilo moguće, ali uz ogromna ulaganja u proširenje kapaciteta, što je, kako ističe, neisplativo.

Stanić podseća da je ugovor sa „Fijatom“ vlada Srbije potpisala u septembru 2008. godine i da ugovor ističe do kraja ove godine. Novi ugovor bi, prema njegovim očekivanjima, trebalo da bude potpisan pre nego što sadašnji istekne, a već potpisani trogodišnji kolektivni ugovor je, kaže, dobra naznaka

 

Izvor: Sputnjik.rs

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu