Šumadijska vodenica 300 godina stara, od nje se i VAMPIRI PLAŠE! (FOTO) - iKragujevac


Vesti

U varoši Stragari kod Kragujevca, već 300 godina radi vodenica porodice Cicić, gde se melje brašno “sa dušom”, gde mladence čeka krevet za prvu bračnu noć i gde nijedan vampir kome je do opstanka ne sme da priviri.

Vodenica Cicića na Srebrnici pod zaštitom je države. Vodeničar, Miroslav Cicić, jedini je predstavnik iz sedme generacije osnivača ove vodenice. On tvrdi da je na Srebrnici, u vreme Miloša Obrenovića, bilo 68 vodenica.

Poslednja vodenica u Stragarima ima glavnu prostoriju gde se melje žito i sobu za vodeničara, pretvorenu u – sobu za mladence.I danas, posle 300 godina, vodenica Cicića primarno služi da melje brašno. Na drvenim vratima vodenice i na vodeničnom košu još stoje urezbarena imena kupaca i datumi posete. Neki su od pre Drugog svetskog rata. Vodenica se pokreće lancem, začuje se zvuk čeketala, naspe kukuruz i brašno “poteče”.

– Moje brašno je daleko bolje od onog iz mlina koje se zbog ogromnih količina meljave pregreva. Na taj način se gube kalijum i kalcijum. Mlinovi ljušte zrno, skinu mu koru, melju ga bez klice. Svi znamo šta znači klica u zrnu, to je začetak života. To zrno iz mlina je zrno bez duše. Mi meljemo prosečno od 30 do 50 kilograma brašna na sat, a mlinovi 1.000 – objašnjava Cicić.

Vodenice su oduvek bile obavijene velom mističnih moći. Jedno od najpoznatijih verovanja jeste ono o vodeničkom čeketalu. Ono služi da žito iz vodeničnog koša ravnomerno pada pod vodenične kamenove. Veruje se da je čeketalo od presudne važnosti za decu koja nikako da progovore.

– Kažu da od brašna direktno sa čeketala treba napraviti kolačić i dati ga mališanu koji ne govori. Dete posle priča kao spiker. Moj otac do treće godine nije govorio, pa su mu napravili taj kolačić. Sada, kada od negde dolazi traktorom, pre iz daljine čujem njega nego traktor – smeška se Cicić.

Drugo verovanje vezano za vodenicu jeste ono o vodi direktno sa vodeničkog kola, koju valja popiti da bi se ostvarili razni magijski rituali. Po ovu vodu dolazile su mahom nerotkinje, kaže Cicić. U svom šeretskom maniru nastavlja “ali ja mislim da su tu pomagali više vodeničari nego voda”.

Postoje i verovanja da devojke koje ne mogu da se udaju, treba da potraže pomoć sa vodenice. Moraju da donesu majicu, a vodeničar koji se u magiju razume, treba majicu da veže za osovinu, a potom pusti kamen da melje brašno.

 

 

(Telegraf)

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu