Premijer Vučić: Hvala Kini što nas poštuje - iKragujevac


Politika

Premijer Aleksandar Vučić zahvalio se premijeru Kine Li Kećijangu zbog toga što Kina poštuje politiku i evropski put Srbije.

Vučić je na zajedničkoj konferenciji za novinare s kineskim premijerom Li Kećijangom rekao da se dve zemlje slažu po svim ključnim političkim pitanjima i da i jedna i druga zemlja vode nezavisnu i politiku mira i da ne ugrožavaju ničiji teritorijalni integritet.

Vučić je dodao da će ti odnosi još više napredovati i istovremeno se zahvalio premijeru Kine što je posetio Srbiju.

"Počastvovani smo i ponosni što imamo takvog gosta", rekao je Vučić i zahvalio Liju i ministrima u kineskoj vladi što su došli ne samo na samit već i u bilateralnu posetu Srbiji.

On je naveo da veruje da je Srbija uspela da pokaže srpsko gostoprimstvo i prijateljstvo.

Vučić je rekao da su se dve vlade u Beogradu bavile važnim pitanjima, što se,kako je naveo, vidi i po sporazumima koji su potpisani, a koji se bave raznim oblastima, od najsavremenijih tehnologija, telekomunikacija, do izgradnje termoelektrane, ali i izvoza jagnjećeg mesa u Kinu.

"Smatramo da postoje značajne mogućnosti za prodor srpske robe u Kinu, kao što je i kineska roba uvek dobrodošla u Srbiju", rekao je Vučić.

On je zahvalio premijeru Liju što pokazao veliko poštovanje Srbiji, koja će to, kako je naveo, istim takvim poštovanjem umeti da uzvrati.

"Hvala što poštujete politiku i opredeljenje Sbrije, evropski put Sbrije i što Srbiju tretirate kako bismo voleli da nas svi tretiraju kao samostalnu, nezavisnu, slobodnu zemlju. Hvala prijatelju, druže Li", rekao je Vučić.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić je rekao i da je Srbija dobila donaciju od Kine u visini od 35 miliona juana (4,5 miliona evra), koju može da iskoristi i za vraćanje određenih kamata.

Vučić je rekao da je postignut još povoljniji sporazum sa kineskom Eksim bankom o izgradnji Termoelektrane Kostolac.

On je precizirao da je grejs period produžen sa pet na sedam godina, a kamata je spuštena sa 3 na 2,5 odsto.

Vučić je rekao i da je dogovoreno formiranje radnih grupa sa Mađarskom i Makedonijom, a uskoro i sa Grčkom, i da će se do 20. januara izaći pred kinesku vladu sa zajedničkim stavom o modelu finansiranja pruge od Budimpešta do Beograda, I kasnije od Beograda do Skopolja I dalje prema Atini.

Premijer Kine Li Kećijang izjavio je da je tokom Samita Kine i zemalja centralne i istočne Evrope u Beogradu postignut niz dogovora u vezi sa novim projektima, čime je postignut suštinski napredak i poručio da Kina podrža evropski put Srbije.

Govoreći o modernizaciji pruge Beograda - Budimpešta Li je istakao da je taj projekat veoma značajan jer će omogućiti ne samo povezivanje dve zemlje, već će podstaći privredu u regionu duž pruge.

On je podsetio da je na prošlogodišnjem Samitu u Bukureštu postignut dogovor između Kine, Mađarske i Srbije o modernizaciji pruge, na kojoj bi voz saobraćao 200 kilometara na čas umesto dosadašnjih 40.

"Na beogradskom susretu mogu reći da je postignuti dogovor već realizovan i postignut napredak, i da je projekat proširen na Makedoniju i Grčku", rekao je Li.

Kako je objasnio, povezivanjem železničke pruge Budimpešta- Beograd, ali i Beograd-Pirej, grčke luke, biće izgrađen takozvana "koneno-morska ekspresna linija" između Kine i Evrope.

"Izgradnja ove pruge neće doprineti samo produbljivanju saradnje Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope, već i proširenju i obogaćivanju kineskih i evropskih odnosa", rekao je Li.

On je dodao da Srbija ima važan položaj na ovoj pruzi koja će biti izgrađena prema evropskim standardima.

Li je naglasio da Srbija i Kina imaju isti stav o principima očuvanja sistema nastalog posle Drugog svetskog rata, poštovanja nezavisnosti, suvereniteta i teritorijalnog integriteta svih zemalja, te podvukao da Peking podržava evropski put Srbije.

On je dodao da je delegacija Kine imala sadržajne i uspešne razgovore u Beogradu, i da je postignut konsenzus o unapređenju i očuvanju svetskog mira.

Li je kazao da se Kina i Srbija međusobno podržavaju kada je reč o ključnim pitanjima.

Kineski premijer je izrazio zadovoljstvo što je na poziv premijera Aleksandra Vučića posetio Srbiju, prenevši iskrene pozdrave kineskog naroda srpskom narodu, i da se radi o uzvratnoj poseti.

"U Kini se kaže da 'ako nešto ne uzvratimo to nije kulturno' i mi se zalažemo za reciprocitet", rekao je Li.

On je ukazao da između dve zemlje postoji tradicionalni prijeateljstvo, zasnovano na međusobnom poštovanju.

Prema njegovim rečima dogovoreno da se na osnovu međusovnog poštovanja unapređuje praktična saradnja u kulturi, turizmu, nauci, ali i obrazovanju.

"Već od sledeće godine kineska vlada će udvostručiti stipendije za studenete zemalja centralne i istočne Evrope, jer iskreno želimo u okviru toga da više srpskih studenata studira u Kini. Želimo da se kinesko-srpsko prijateljstvo se nasleđuje od generacije do generacije", kazao je Li.

Li je primetio i da je od premijera Vučića, tokom ova dva dana, naučio da pozdravi i zahvali se na srpskom i u šali kazao da je, ako je pogrešio za to kriv šef srpske vlade. 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu