NOVI UDAR NA DŽEP: Za ljubitelje alkohola nove cene za rakiju i vinjak! - iKragujevac


Vesti

Poskupljenje domaće žestine traži Evropska unija koja smatra da akciza na našu rakiju mora da bude izjednačena sa akcizom na strani viski.
Dažbina na domaću žestinu sada iznosi 124 dinara po litru, a EU traži da se poveća na 316 dinara. To praktično znači da će od Nove godine srpska rakija morati da poskupi za 192 dinara po litru – piše Informer.

Vinjak će umesto 840 dinara koštati 1.032, dok će cena loze “skočiti” sa 899 dinara na 1.091.

Proizvođači rakija upozoravaju da će sa ovim povećanjem akcize legalni proizvođači preći u ilegalne.

- Zbog ovako velikih nameta proizvođači rakije zatvaraju svoje firme i prodaju rakiju na crno, što stvara ogromne probleme. Interes je da svaki litar bude u legalnoj prodaji i da se od rakije pravi srpski brend. Ovo je čista politička mera, ali nije ekonomski dobra za nas – kaže predsednik Nacionalne asocijacije proizvođača rakije Vukosav Tomašević.
On navodi da ako se ova mera usvoji, država mora da izdvoji podsticaje za proizvodnju domaćih rakija.

– Nikako ne odobravamo ovaj potez EU! Rakija je srpski brend i mi smo po tome prepoznatljivi u svetu. Ako to urade, država će morati da pomogne proizvođačima rakije u Srbiji da prežive – dodaje Tomašević.

U Ministarstvu finansija kažu za Informer da rade na izmenama Zakona o akcizama koje se odnose na oporezivanje alkoholnih pića u skladu sa standardima EU.

– Postojeća zakonska rešenja koja uređuju oporezivanje alkoholnih pića uređena su na drugačiji način u odnosu na onaj koji predviđa standard EU. Do kraja 2016. godine, kroz izmene Zakona o akcizama, utvrdiće se i akcizni kalendar za cigarete i usaglasiće se minimalni iznos akcize po standardima EU – rekli su u Ministarstvu finansija.

Za razliku od rakije, kod povećanja akciza na cigarete ići će se postupno. Tek treba da se napravi akcizni kalendar za naredne četiri godine i u njemu će se dva puta godišnje korigovati akcize.

U EU akciza iznosi 90 evra na 1.000 cigareta, a u Srbiji je to 50 evra. EU od nas traži da tu razliku nadomestimo u narednim godinama.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu