MOGUĆE JE I U ŠUMADIJI: Od mleka ovih životinja dobro se zarađuje i kod nas - iKragujevac


Vesti

Nekada se govorilo - uči školu da ne bi čuvao koze i ovce. To se međutim, menja. Zbog dobre cene kozjeg mleka i sira, stručnjaci kažu da kozarstvo može da bude ključ opstanka malih poljoprivrednih gazdinstava i tradicionalne prerade. Zato se poneki i posle završenih "velikih škola", vraćaju kozama.

Sada, umesto 50 dinara za litar sirovog mleka zaradi mnogo više gotovim proizvodima. Na rafovima velikih trgovina bori se sa daleko većim, industrijskim igračima.

U Ministarstvu poljoprivrede uveravaju da su prepoznali značaj mini mlekara i tradicionalne proizvodnje. Završili su, kažu, pravilnik koji čeka novu vladu. Dodaju da kompromisa u vezi sa higijenijskim standardima neće biti, ali druge propise mogu da prilagode malima.

Koze znaju da daju i do 20 puta više mleka u odnosu na svoju telesnu masu, što ne može ni jedna druga životinja da da. Sa druge strane njihovo mleko se odlikuje određenim karakteristikama koje su danas veoma tražene na tržištu zato što je ustanovljeno da osobe koje su alergične na kravlje mleko tu istu alergiju ne ispoljavaju kada konzumiraju kozje mleko.

Gotovo sve kozje mleko u Srbiji proizvede se na malim farmama. U vreme bescarinskog uvoza industrijskih proizvoda koji su bolje subvencionisani od naših, proizvodi po tradicionalnoj recepturi mogli bi da budu ključ opstanka malih poljoprivrednih gazdinstava.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu