Škole sa najmanje đaka se gase, postaju vrtići, fakulteti... Na spisku i kragujevačke škole, a evo šta će biti sa zaposlenima - iKragujevac


Vesti

Škole sa najmanje đaka u Srbiji biće ugašene, a zgrade u kojima su se nalazile postaće vrtići, fakulteti ili visoke škole, domovi učenika, domovi za ekskurzije i rekreativne nastave.

Ovako bi ukratko mogla da se opiše nova mreža škola čije detalje za Telegraf.rs otkrivaju u Ministarstvu prosvete. Predlog škola koje će biti ugašene donosile su lokalne samouprave, ali još nisu sve obavile taj zadatak. Ipak, gašenja će neminovno biti, potvrđuju za naš portal u Ministarstvu.

- Mreža škola je neophodna jer 40 godina niko nije popisao imovinu. Zbog pada nataliteta došli smo u situaciju da imamo velike zgrade sa veoma malim brojem učenika, čiji se prostor neracionalno koristi. Nismo bogati da možemo da grejemo i prazne učionice, dok nam istovremeno nedostaju nam objekti za vrtiće i fakultete - navode za Telegraf.rs u Ministarstvu prosvete.

Škole će se gasiti ako ispunjavaju ova tri kriterijuma:

- imaju manje od 480 đaka
- manje od 16 odeljenja i
- od susedne škole su udaljene manje od dva kilometra

Da mnoge zgrade, nažalost, zvrje prazne, potvrđuju i ovi stravični podaci: U školu je ove godine krenulo 19.716 prvaka manje nego 2000. godine. A u srednjim školama je 36.000 učenika manje nego 2010. godine.

Odluke o gašenju donete su u Nišu, Valjevu, Kragujevcu, Novoj Varoši, Zrenjaninu, Suboticu, Kovinu, Požarevcu, Kuršumliji, Kladovu, Babušnici.

REŠENJE ZA ZAPOSLENE

Odeljenja ugašenih škola pripojiće se većim školama, pa će đaci nastaviti da pohađaju nastavu u najbližoj susednoj školi. Na pitanje šta će biti sa zaposlenima u školama koje budu zatvorene, u Ministarstvu ne pominju otkaze kao mogućnost.

- Кada je reč o zaposlenima, sistem je veliki i uvek se regeneriše kroz prirodni ciklus penzionisanja jednog broja ljudi, kao i rad u više škola onih koji nemaju dovoljan fond časova - navode u Ministarstvu.

Lokalne samouprave takođe će predlagati i šta će biti sa zgrada zatvorenih škola. Do sada su, otkrivaju u Ministarstvu, stigli predlozi za planinske domove, vrtiće, centre za usavršavanje nastavnika.

- To zavisi od sredine. U atraktivnim turističkim sredinama (uglavnom planinska područja gde su mnogi obrazovni objekti već ostali prazni zbog depopulacije ili izloženi devastaciji), poput Tare, oko Vlasine, Zlatara, Golije, ući će u projekat uređivanja za potrebe đačkog turizma, odnosno rekreativnih nastava, kao što su to već uradile neke evropske zemlje - navodi ministar prosvete Mladen Šarčević. 

 

Izvor: Telegraf

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu