Načelnik Šumadijskog upravnog okruga Damjan Srejić, izjavio je danas da je propis koji je izmenila gradska uprava 2014. godine, uzrok velikom broju "divljih" taksista i milionskom gubitku u budžetu grada.
Na današnjoj konferenciji za novinare načelnik Šumadijskog upravnog okruga, Damjan Srejić, rekao je da već ima zabrinjavajuće podatke koji se tiču problema taksi prevoza u Kragujevcu.
Po zvaničnim podacima koje su dostavile inspekcijske službe Šumadijskog okruga, u Kragujevcu postoje 1.243 registrovana taksi vozila i oko 550 osnivača samostalnih taksi preduzetnika.
Prava iz radnog odnosa ostvaruje tek oko 30 vozača, jer ostali nisu prijavljeni i ne postoje u papirima. Na taj način budžet grada Kragujevca godišnje gubi oko 180 miliona dinara.
Razlog ovome, po rečima Damjana Srejića, je to što je grad Kragujevac 2014, godine, preinačio jednu stavku u članu 12 o taksi prevozu iz 2011. godine, koja je inače bila dobra odluka.
U propisu iz 2011. godine, odnosno u članu 12, bilo je predviđeno da taksi legitimaciju može da dobije samo neko ko priloži i prijavu na obavezno socijalno osiguranje (Obrazac M-A), pored ostalih potrebnih dokumenata.
Iz nepoznatih razloga, tek u ovom članu je 2014. došlo do izmene, pa se sada za izdavanje taksi legitimacije, umesto Obrasca M-A, traži fotokopija ugovora o radu.
Osim ovoga postoje i druge "rupe" u propisima koje vlasnicima omogućavaju da za angažovane taksiste ne plaćaju porez i doprinose, kaže Srejić.
Inspekcija rada je nemoćna jer taksisti u strahu od gubitka posla, neće da prijavljuju svoje gazde, a kada se dođe kontrola sklanjaju se sa ulice tako što putem radio stanica upozoravaju jedni druge kada naiđu inspektori.
Po rečima Srejića inspekcija je nemoćna jer je sam gradski propis omogućio ovakvo ponašanje, odnosno "divlje“ taksiste na ulici.