Zaštitnik potrošača, Zoran Nikolić, kaže da se svakodnevno javljaju građani koji donose kupljene proizvode u veoma lošem stanju.
U poslednja tri meseca, zbog trovanja hranom, u kragujevačkom Kliničkom centru zbrinuta su 103 pacijenta. Simptomi pacijenata su bili povraćanje, malaksalost, povišena temperatura, a jeli su neispravno meso, jaja i druge namirnice koje su u sebi imale bakterije, salmonelu.
Po rečima zaštitnika potrošača svakodnevno se javljaju građani koji prijavljuju neispravne proizvode. Pa je tako u integralnom pakovanju slatkiša žena donela bubu, među čokoladnim bombonama gospođa je pronašla kamen, ali ga je otkirila tek pošto je slomila zub. Potrošači masovno donose pakovanja neotvorenih testenina po kojima lete moljci, gmižu crvi i bubice. Savetu potrošača javio se i čovek koji je u salami našao ekser.
Za tri meseca poljoprivredna inspekcija je iz prodaje povukla 185 litara piva i 338 litara soka. Zbog nepropisne deklaracije je zaplenjeno 14.302 litra vina i 30 litara rakije, kao i 900 kilograma duvana i 25 tona voća i povrća.
Veterinarska inspekcija je imala najviše posla jer je izvršena zaplena 10 tona mesa, 2 tone mleka, 7.800 komada jaja, 700 kilograma ribe.
Analize su pokazale da u sokovima na kojima piše da ima polovina voća, nema ni deseti deo, a rakije su imale sve osim destilata od voća na deklaracijama, pa je utvrđeno da alkohol potiče od melase, repe, kukuruza.
Direktorka Infektivne klinike, dr Olica Gajović, kaže da je od juna do septembra lečeno 63 pacijenta zbog trovanja hranom.