Skoro desetina pritužbi koja je 2015. godine upućena poverenici za zaštitu ravnopravnosti odnosila se na diskriminaciju poosnovu starosti i to u oblasti rada i zapošljavanja, pružanja zdravstvenih usluga i u postupcima pred organima javne vlasti.
Diskriminacija starijih u našem društvu i dalje je tabu tema, što je posledica neznanja ili propusta u vaspitanju, navela je poverenica u čestitki povodom 1. oktobra, Međunarodnog dana starijih osoba.
"Skoro 1,3 miliona ljudi u Srbiji starije je od 65 godina. Ova činjenica čini nas dodatno odgovornim da stvaramo tolerantno društvo koje će starijima obezbediti dostojanstven život. Efikasna borba protiv diskriminacije i nasilja, kao i međugeneracijska solidarnost, nisu samo obaveza, nego moralni imperativ u svakom odgovornom društvu"
Međunarodni dan starijih osoba uveden je odlukom Ujedinjenih nacija 1990. godine, u nameri da se ukaže na probleme s kojima se stariji suočavaju, ali i na doprinose koje i danas imaju u društvu.
Međunarodni dan starijih, pod sloganom "Na starima svet opstaje, a mladima svet ostaje", obeležava se širom Srbije nizom manifestacija koje treba da ukažu na položaj sugrađana starijih od 60 godina, kojih u Srbiji prema podacima Republičkog zavoda za statistiku ima skoro dva miliona.
"Prosečna starost stanovnika u Srbiji je 42,7 godina".
Procene su da će do 2041. godine više od jedne četvrtine stanovništva Srbije činiti osobe starije od 65 godina, a posebno teška situacija biće u seoskim sredinama.