Najveće otpremnine dobiće radnici s beneficiranim radnim stažom – 27 prosečnih bruto plata ili oko dva miliona dinara. – Umesto 1.000, za otpremnine se prijavilo 1.700 zaposlenih u EPS-u.
Iako bi radnici javnih preduzeća koji bi pristali na sporazumni raskid radnog odnosa želeli što pre da saznaju kolika ih otpremnina čeka kada ostanu bez posla, za sada informaciju o tome imaju zaposleni u Elektroprivredi Srbije i „Železnici”.
Najveće otpremnine u EPS-u dobiće radnici sa beneficiranim radnim stažom – 27 prosečnih bruto plata. Ako se uzme u obzir da je prosečna plata u ovom preduzeću oko 75.000 dinara, ova kategorija radnika će dobiti po dva miliona dinara. Radnici koji stiču uslov za penzije dobiće otpremnine 200 evra po godini staža i tri prosečne plate.
Visina otpremnina zavisi od dužine radnog staža. Potom da li je reč o beneficiranom radnom stažu, koliko je kome ostalo do penzije – objašnjava se i dodaje da će EPS isplatiti od pet do 27 prosečnih bruto plata, ostvarenih u prvih šest meseci ove godine.
Već sada se prijavilo duplo više nego što je bilo predviđeno. Umesto 1.000 na spisku je 1.700 radnika. To je mnogo, pa ako bi svi oni napustili EPS nastao bi veliki problem u proizvodnji.
Onim zaposlenima koji istovremeno ispunjavaju više uslova iz više različitih kategorija isplatiće se stimulativne naknade koje su najpovoljnije za radnika, kaže Kovačević.
Kada je reč o „Železnicama Srbije”, u kojima se 2000 radnika prijavilo za dobrovoljni odlazak, zaposleni koji ne ispunjavaju uslov za penziju imaju pravo na otpremninu u visini zbira trećine zarade za svaku navršenu godinu rada, uvećanu za 50 odsto ili u visini od 200 evra za svaku navršenu godinu rada. Prosečna bruto zarada u „Železnicama” je oko 53.000 dinara.
Za prosečan staž od 30 godina zaposleni bi mogao dobiti oko 6.500 evra, a za 1.604 radnika, među kojima su i oni koji ispunjavaju jedan uslov za penziju, trebalo bi obezbediti do kraja godine oko 10 miliona evra za isplatu otpremnina.