Oko 16.500 poverilaca podnelo je zahtev za naplatu potraživanja od „Zastava automobila” u stečaju, a među njima je najviše bivših radnika, kaže njihov zastupnik Radiša Pavlović kome se to punomoćje osporava, jer nije advokat.
Novo ročište u stečajnom postupku koji se vodi nad „Zastava automobilima” još nije zakazano, a Privredni sud u Kragujevcu nije odlučivao ni u vezi sa zahtevom bivših radnika da se iz stečajne mase izdvoje, pravnim rečnikom rečeno – izluče sredstva sa dva računa, od kojih je jedan bio otvoren isključivo radi namirenja eventualnih potraživanja svojevremeno zaposlenih u ovom preduzeću. Na ovim računima se nalazi 350 miliona dinara, kaže Radiša Pavlović, zastupnik oko 500 bivših radnika „Zastava automobila”, kome je to punomoćje osporeno na poslednjem ročištu, 28. decembra prošle godine.
Pravo da zastupa nekadašnje kolege, Pavloviću su, kako sam kaže, osporili gradski javni pravobranilac i predstavnik Agencije za osiguranje depozita, sa obrazloženjem da nije advokat i da nema pravničko znanje. Međutim, na protestu ispred Skupštine grada početkom ove sedmice, stotinak nekadašnjih radnika „Zastava automobila” podržalo je Pavlovića i od Privrednog suda zatražilo da njihovom dugogodišnjem zastupniku ne oduzima punomoćje koje su mu dobrovoljno dali. Pavlović je na tom protestu novinarima predočio odluku Ustavnog suda od pre četiri godine, u kojoj stoji da je „svaka stranka u postupku pred prvostepenim sudom slobodna da izabere ne samo da li će je, već i ko će je zastupati”.
– Pravo da zastupam radnike nije mi osporeno na prva tri ročišta, ne znam zašto bi mi bilo osporeno uoči četvrtog. Malo mi je to čudno, pogotovo što je odluka Ustavnog suda jasna. Kao da neko ima interes da me isključi iz ovog postupka, s namerom da se ceo slučaj razvodni i razbije radničko jedinstvo. Ukoliko bi meni bilo oduzeto punomoćje, radnici bi, umesto sadašnjeg jedinstvenog zahteva, morali da potraže pomoć advokata i podnesu pojedinačne zahteve za namirenje potraživanja, a ko zna kako bi se to završilo – kaže Pavlović, koji je i stečajni poverilac i član Odbora poverilaca.
Nekadašnji radnici „Zastava automobila” potražuju novac koji im je, smatraju, zakinut prilikom isplate zarada u periodu od 1997. do 2001. godine. Pavlović kaže da je u pitanju suma od oko 100 miliona dinara, te da bi radnici lako mogli da budu namireni, budući da se na pomenutim računima nalazi tri puta više sredstava. Jedan od računa, na kome se nalazi 315 miliona dinara, bio je zaštićen i otvoren samo za potrebe radnika, navodi njihov zastupnik.
– Ako se taj novac ne izluči iz stečajne mase, radnike će morati da namiri država, iz budžeta. Dakle, njihova potraživanja će platiti svi građani Srbije. Ne znam kome je to u interesu, možda onima koji su sredstva na zaštićenom računu oročavali, iako to nisu smeli da rade. Neko je samo na kamatama zaradio 240 miliona dinara. Nadležni treba da ispitaju gde je taj novac završio – poručuje Pavlović, koji tvrdi da radnička potraživanja ne mogu biti sporna, pošto je sud već presudio u korist troje njegovih bivših kolega.
Stečaj nad „Zastava automobilima” pokrenut je jula prošle godine, a bankrot je proglašen u oktobru. Ukupna dugovanja ovog preduzeća procenjena su na oko 41 milijardu dinara, a na računima se nalazi svega 650 miliona. To je stečajna masa kojom se u ovom trenutku raspolaže, a prema Pavlovićevim rečima, zahteve za naplatu potraživanja podnelo je oko 16.500 poverilaca, među kojima je najviše bivših radnika ovog preduzeća.
Na prvom poverilačkom ročištu, 24. oktobra prošle godine, sudija u ovom postupku Branislav Jovović, koji je i predsednik Privrednog suda u Kragujevcu, rekao je da će pokušati da utvrdi da li „Zastava automobili” imaju još neku imovinu koja se nije našla u spisima predmeta. Pavlović kaže da treba proveriti da li se na ovo preduzeće i dalje vode objekti u bivšim jugoslovenskim republikama, čija je vrednost, kako kaže, nekoliko miliona evra.