Šest meseci primene Zakona o stanovanju i uvođenje upravnika stambenih zajednica nedovoljno je za sumiranje značajnijih rezultata, ali prvi utisci pokazuju da je problematika kolektivnog stanovanja daleko složenija od puke primene napisanog.
Precizan podatak o broju stambenih zajednica u Kragujevcu ne postoji, ali sudeći po informacijama dobijenoj u ovdašnjoj Komunalnoj inspekcija, do sada ih je registrovano 708.
Vojin Vranić, načelnik Odeljenja za inspekcijske poslove, za Televiziju Kragujevac kaže: „Mi smo do sada izdali negde oko 380 zapisnika i rešenja kojima smo naložili stambenim zajednicama da izaberu upravnike, odnosno profesionalne upravnike.
Od tog broja većina njih je postupila po našim rešenjima a nije postupilo njih 180.
Dakle, za 180 stambenih zajednica podneli smo prijave Gradskoj upravi za imovinu da se postavi prinudni upravnik“.
Procenjuje se da bi precizna evidencija o broju stambenih zajednica pokazala da ih u Kragujevcu ima oko hiljadu, a egzaktan podatak je da su inspektori do sada naložili prinudnu upravu u 180, što bi značilo da je četvrtina takozvanih upravnika zgrada u Kragujevcu, pravnom terminologijom rečeno, profesionalna.
Slobodan Vlastić, profesionalni upravnik navodi: Ja sam profesionalni upravnik, ovaj posao radim već 7 meseci i trenutno imam 21 zgradu.
I izabrane upravnike i profesionalne, čini se, brine ista muka – finansije.
„Ta naplata u zgradama varira od negde 80 do 30 posto. Nažalost još uvek se nisu navikli i ne shvataju ozbiljnost novih zakona“, dodao je Slobodan Vlastić.
Komunalna inspekcija, međutim, nije adresa na koju se upravnici stambenih jedinica mogu pozvati:
„Poslovi vezani za naplati nisu u nadležnosti Gradske uprave za komunalUpravnike zgrada muče finansijene i inspekcijske poslove.
U suštini ti upravnici mogu da izdaju svoje račune i naloge i da idu direktno na izvršenje“, naveo je Vojin Vranić, načelnik Odeljenja za inspekcijske poslove
Inspekcijski nadzor registracije stambenih jedinica, kažu, još traje.