Na području Šumadijskog upravnog okruga inspekcija rada u Kragujevcu od početka ove godine obavila je oko 2.200 inspekcijskih nadzora. Tokom ovih nadzora zatekla je 485 osoba angažovanih ''na crno''.
Statistika pokazuje da u Srbiji svaki četvrti zaposleni radi na crno, a čak 22 odsto njih koji nisu prijavljeni, rade i u firmama koje nisu registrovane. Istovremeno, čak 637.000 ljudi u Srbiji radi bez ugovora, a 220.000 zaposlenih nema zdravstveno osiguranje.
- Zakon nalaže da je poslodavac dužan da na osnovu ugovora o radu, ili drugog ugovora o obavljanju poslova zaključenog u skladu sa ovim zakonom, podnese jedinstvenu prijavu na obavezno socijalno osiguranje u roku od tri dana - kažu u Ministarstvu za rad.
Nadležni ističu da bi ubuduće svaki poslodavac koji planira da radnika zaposli od prvog u narednom mesecu, tri ili sedam dana pre toga morao da podnese prijavu, M-4 obrazac penzijskom fondu i time upiše zaposlenog u listu legalnih radnika.
- Kada dobije tu prijavu zaključuje ugovor o radu i radniku od prvog radnog dana teče staž koji može biti na određeno ili neodređeno - kažu u Ministarstvu.
Država intenzivno radi na suzbijanju ove pojave i u tom cilju organizuje radionice za osnaživanje kapaciteta inspektora za rad i podizanje svesti građana o sivoj ekonomiji.
Statistika pokazuje da svaki drugi radnik ne želi da prijavi poslodavca kod kojeg je angažovan bez bilo kakvog ugovora zbog straha da ne izgubi posao, a svaki treći zaposleni zaradu prima preko tekućeg računa.
Na takozvanom faktičkom radu zatečeno je 485 osoba, a nakon nadzora radni odnos zasnovalo je 516 osoba.
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja formiralo je bazu podataka o poslodavcima koji angažuju radnike „na crno“.
Na sajtu ovog ministarstva dostupni su podaci o takvim preduzećima, kao i mere koje su protiv njih preduzete.
Kazne za preduzeća za koja se utvrdi da nisu prijavila sve radnike, odnosno da na ovaj način izbegavaju da plate poreze i doprinose idu od 800.000 do dva miliona dinara, za rukovodioce od 100.000 do 150.000 a za preduzetnike od 300.000 do 500.000 dinara.