Kako je privredni rast povezan sa investicionom konsolidacijom javnih preduzeća, koliko je srpska industrija konkurentna i kako institucionalna rešenja mogu biti u funkciji ravnomernog regionalnog razvoja bile su teme 18. po redu naučnog skupa koji je održan na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Kragujevcu.
Više od 30-oro uglednih ekonomista i eminentnih predavača predstavilo je svoje naučne radove iz oblasti ekonomije.
Debatu pod nazivom „Institucionalne promene kao determinanta privrednog razvoja Republike Srbije“ organizuje Ekonomski fakultet i Savez ekonomista Srbije, uz finansijsku podršku Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
Podnosioci uvodnih referata razmatrali su relevantna pitanja iz oblasti privrednog rasta i investicione konsolidacije javnih preduzeća, uticaja kvaliteta institucija, evropskih integracija i konkurentnosti industrije u Srbiji.
Ovom prilikom, ukazano je na neophodnost nove industrijalizacije privrede i potrebu da država, svojim merama ekonomske politike, podstakne promene postojeće tehnološke strukture prerađivačke industrije, čime će doprineti održivosti njenog rasta.
Poseban akcenat stavljen je na neophodnost odgovornijeg odnosa političkih i ekonomskih aktera prema institucijama, u skladu sa principom vladavine prava.
Razmatrana su i pitanja određenih grana privrede, funkcionisanja i razvoja finansijskog sistema, razvoja agrobiznisa i politike zapošljavanja.
Svi radovi, koji su prezentovani na Naučnom skupu, biće publikovani u Zborniku, čime se stavljaju na uvid naučnoj i stručnoj javnosti i nosiocima ekonomske politike.
To će, smatraju učesnici, imati kako naučne tako i praktične implikacije za buduća institucionalna rešenja u Srbiji.
Izvor: RTK