Uorganizaciji Kabineta ministarke bez portfelja zadužene za demografiju i populacionu politiku prof. dr Slavice Đukić Dejanović u saradnji sa Nemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju GIZ i Stalnom konferencijom gradova i opština SKGO u Kragujevcu je danas održana Konferencija pod nazivom Lokalizacija ciljeva održivog razvoja – sprovođenje Agende 2030.
Ministarka bez portfelja prof. dr Slavica Đukić Dejanović, koja predvodi međuresornu radnu grupu za realizaciju Agende Ujedinjenih nacija o održivom razvoju do 2030. godine, istakla je da su zdravlje, obrazovanje i smanjenje razlike među ljudima prioriteti strategije. Ona je ukazala na veliki značaj jedinica lokalne samouprave koje pomažu u ostvarenju ciljeva i podciljeva Agende 2030
Svih 17 ciljeva i 169 podciljeva tiču se običnog čoveka i rečenica da ”Niko ne ostane iza kolone’’ je zapravo ideja vodilja ove strategije. Države članice UN obavezale su se da će, ne samo njihove vlade već akademske zajednice, privredni subjekti i mladi učestvovati u implementaciji Agende 2030, a ono što je važno to je da se najveći deo strategija odvija na nivou jedinica lokalne samouprave zbog čega i povećavamo vidljivost ove teme u većim gradovima, rekla je prof. dr Đukić Dejanović. Čitav niz socijalnih, ekonomskih i ekoloških mera sadržani su u našim zakonskim i podzakonskim aktima i sada sledi implementacija i dolazak do svake porodice, do svakog pojedinca. Dakle, koraci su da se priđe najosetljivijim slojevima društva i njima najviše pomogne kako bi se postigla koherentnost društva jer društvo ne može da ide napred ukoliko se razlike povećavaju, a to je suština strategije.
Govoreći o finansijskom delu sprovođenja mera, ministarka bez portfelja je rekla da je neophodno da se izvestan deo sredstava obezbedi iz sopstvenih budžeta – To su obično participirajuća mala sredstva jer različiti fondovi itekako mogu i na međunarodnom planu da pomognu, ali oni koji razumeju suštinu partnerstva pa i tog finansijskog partnerstva moraju dobro obrazložiti svoje ciljeve i svoje prioritete kako bi došli do tih međunarodnih sredstava, rekla je prof. dr Slavica Đukić Dejanović, ministarka bez portfelja zadužena za demografiju i populacionu politiku.
Kao i Republika Srbija, grad Kragujevac je posvećen realizaciji ambiciozne Agende 2030 i ostvarivanju ljudskih prava za sve. Uspeh poduhvata na globalnom, nacionalnom i lokalnom nivou, zavisi od aktivnog učešća svih nivoa vlasti kao i širokog spektra drugih aktera. Neophodno je da se univerzalne definicije ciljeva prilagode konkretnim situacijama i specifičnim potrebama svake sredine kako bi unapredile kvalitet života ljudi. To je dvosmeran proces. Agenda 2030 daje okvir za lokalne razvojne politike, a lokalne vlasti doprinose implementacijom na svom terenu, uključivanjem javnih preduzeća, civilnog sektora i građana odnosno građanki u ove procese, rekao je Ivica Momčilović, zamenik gradonačelnika i dodao da to podrazumeva adminstrativne, zakonske, regulatorne i fiskalne odluke. To su izazovi novog doba i grad Kragujevac, kao i uvek do sada, spreman je da se aktivno uključi u primenu i praćenje Ciljeva održivog razvoja.
U diskusiji o ulozi gradova i opština u sprovođenju Agende UN o održivom razvoju do 2030. godine učestvovali su Urs Buerku, predstavnik Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ, Đorđe Staničić, generalni sekretar SKGO. O primeni ciljeva održivog razvoja na nivou jedinica lokalne samouprave kroz njihovo povezivanje sa lokalnim strategijama i planskim dokumentima, praćenju indikatora ciljeva na nivou jedinica lokalne samouprave, važnosti izveštavanja, učešću civilnog društva kao partnera u procesima odlučivanja govorili su predavnici SKGO, Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom i Republičkog zavoda za statistiku.