NOVI POSLOVI NOTARA, NOVE CENE USLUGA: Za ovo ćemo plaćati i do 600.000 dinara! - iKragujevac


Vesti

Overe ugovora o zakupu, pečati na potpisima, prepisima diploma, prevodima, punomoćjima, kopijama, ispravama, i ovlašćenjima od danas se mogu dobiti samo kod notara. U njihovoj nadležnosti dosad je bio samo promet nepokretnosti, a odsad na javne beležnike prelazi i celokupno overavanje dokumenata, čija će cena biti viša nego što je bila u sudovima, a nešto niža nego što smo je plaćali u opštinama.

Skuplji od suda

Tako bi roditelji kojima je potrebna overa saglasnosti da im dete otputuje bez njih overu u sudu platili oko 320 dinara, dok će sada, kod notaram za istu uslugu morati da daju 720 dinara, čak 400 više! Takođe, kada je reč o kupoprodajnim ugovorima, kao i ugovorima o poklonu, deobi i sličnom, cena zavisi od procenjene vrednosti imovine i kreće od 5.400 do čak 600.000 dinara.

Predsednik Javnobeležničke komore Miodrag Đukanović kaže da se najveći broj overa odvijao u opštinama, pa će prelazak kod beležnika, tvrdi on, u svakom slučaju biti povoljniji za građane.

- U ovom trenutku u Srbiji radi 152 beležnika, 26 pomoćnika i 238 pripravnika, još deset pripravnika položiće zakletvu, što znači da će se skoro 450 ljudi baviti ovim poslom - kaže Đukanović.

pak, važno je napomenuti da će overe koje se nisu plaćale u opštinama biti besplatne i kod notara. To su overe dokumenata potrebnih za socijalno ugrožene, papira neophodnih za zapošljavanje, kao i z upis dece u školu i na fakultete.

Građani da biraju

Đukanović ističe da u gradovima i opštinama u kojima nisu imenovani javni beležnici, te poslove nastavljaju da obavljaju osnovni sudovi, sudske jedinice, prijemne kancelarije osnovnih sudova, kao i opštinske uprave.

Advokat Ivan Simić kaže da bi građani trebalo da imaju izbor.

- Svako od nas bi trebalo da može da ozabere želi li da overi dokument bez čekanja za više novca kod notara ili da malo stoji u redu, ali plati manje u sudu. Opštine i sudovi su te poslove obavljali decenijama i za te poslove su i te kako obučeni. Naše procene su da država na ovaj način gubi 50 do 60 miliona evra godišnje - kaže Simić.

 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu