Serološka detekcija IgM i IgG klase antitela u krvi, već nedelju dana posle pojave prvih simptoma, može biti značajna za dijagnozu Kovida-19.
Jedno od pitanja koje muči epidemiologe je da li svi zaraženi virusom stvaraju antitela i ako stvaraju, koliko dugo zaštita traje?
Istraživali smo kako se radi serološko testiranje, za koliko stižu rezultati koji otkrivaju antitela na koronavirus i za koje vreme se antitela razvijaju u krvi pacijenta?
Ako postoji sumnja da je osoba bila zaražena koronavirusom i želi da to potvrdi, do rezultata preko krvne slike se lako može doći.
Antitela na Kovid-19, tvrde stručnjaci, mogu da traju samo dva do tri meseca.
Serološkim metodama otkriva se prisustvo antitela, kroz određene klase imunoglobulina u krvi pacijenta koji je imao virus, ili sumnja da je zaražen virusom Korona.
IgM antitela svoj najviši nivo u krvi postižu nedelju dana nakon pojave prvih simptoma bolesti, a zatim opadaju.
Oko četiri nedelje od pojave simptoma svoj najviši nivo dostižu IgG antitela, koja se duže zadržavaju u organizmu i pokazatelj su preležane infekcije.
Najčešći simptomi infekcije su povišena temperatura, glavobolja i malaksalost, a može se javiti i gubitak čula ukusa.
Prema rečima zaposlenih u jednoj privatnoj kragujevačkoj labotaroriji, sve više Kragujevčana se odlučuje za proveru antitela na koronavirus u krvi.
Na rezultate za prisustvo antitela čeka se jedan dan, dok je sam proces vađenja krvi standardna procedura i košta 2.680 dinara.
Postoji još niz preporučenih laboratorijskih testova koji mogu da se urade kod Kovid infekcije.
Veoma je bitno opšte stanje organizma kao i imunološki sistem pacijenta, jer u velikoj meri koronavirus dovodi do komplikacija drugih prisutnih bolesti kao što su poremećaji funkcije jetre, oštećenje pluća, srca i bubrega.
Izvor: rtk