Deset dana je ostalo do održavanja Molebana ali i tradicionalne manifestacije kraj Spomenika streljanim đacima i profesorima u Šumaricama – Veliki školski čas.
Ovogodišnja poema biće izvedena uz sveden broj izvođača, ograničen broj posetilaca i prvi put bez organizovanog dolaska učenika.
U međuvremenu u Šumaricama se intezivno uređuju zelene površine, a u toku su radovi i na zameni prilaznih staza spomeniku.
U izmenjenim okolnostima prvi put i Veliki školski čas. U kragujevačkim Šumaricama ovog 21. oktobra će u 11 časova biti održan Veliki školski čas sa svedenim brojem posetilaca, učesnika programa, ali i zvaničnih gostiju kojih se očekuje oko 50, uglavnom predstavnika grada, diplomatskog kora.
Ove godine izostaju đačke ekskurzije iz drugih gradova, ali i organizacija sa ovdašnjom školskom upravom.
Umesto kraj humke, učenici će Veliki školski čas moći da prate na malim ekranima.
Prenos će biti emitovan na protramu RTK kao i RTS – u. Moleban koji prethodi izvođenju poeme biće održan u 10 časova.
U međuvremenu, i da nije koronavirus izmenio program obeležavanja kompleks se uređuje uveliko.
Akedemija pod imenom „Veliki školski čas“ prvi put je održna 1944. godine u Kragujevcu, a prva manifestacija na samom mestu, pored humki u Šumaricama 1957. godine.
Od 1963. godine organizaciju preuzima Spomen – park „Kragujevački oktobar“.
Od 1971. godine formira se Savet „Velikog školskog časa“ na republičkom nivou koji utvrđuje koncepciju, sadržaj i program manifestacije, bira književnika koji će posebno pisati poemu za izvođenje, reditelja i kompozitora, koji će stvarati originalnu muziku za tu priliku, što je bila novina u odnosu na prethodni period.
Duško Radović bio je autor poeme „Crni dan“ koja je izvedena na „Velikom školskom času“ 1971. godine, reditelj je bio Zdravko Šotra, koji je postavio osnove njegovog scenskog identiteta, a kompozitor Konstantin Babić.
Intoniranjem himne i polaganjem venaca i dalje počinje svaki „Veliki školski čas“, a od 1991. godine prethodi mu parastos koji služi episkom Šumadijske eparhije sa sveštenstvom.
Do 2013. zabeleženo je učešće 50 hiljada izvođača. Generalni sekretar UN, Perez de Kueljar dodelio je Veliko školskom času visoko priznanje „Kurir mira“, 1988. godine je dobio „Medalju mira“ od francuskog grada Verdena, a 7. decembra 2011. godine Skupština Republike Srbije proglasila je 21. oktobar državnim praznikom, Danom srpskih žrtava u Drugom svetskom ratu, dok je ranije i Arhijerejski sabor proglasio žrtve streljanja za svete novomučenike kragujevačke.
Izvor: rtk