Medicinski je i zvanično potvrđeno da treća doza vakcine, pojačava imuni odgovor na virus Kovid 19.
U zaštiti od nadolazeće varijante „omikron“ ona će odigrati važnu ulogu, odnosno očekuje se da će pružiti adekvatnu zaštitu od komplikacija i težih ishoda.
Rezultati dosadašnjih istraživanja u Kragujevcu i Beogradu ozvaničili su statistiku koja ukazuje da je među novoobolelima najveći procenat nevakcinisanih.
Kod vakcinisanih „buster“ dozom je 12 puta manji rizik od oboljevanja.
Prilikom istraživanja skoka antitela, utvrđeno je da najveći skok izaziva Sinofarm vakcina, odnosno njena treća doza.
Rezultati o efikasnosti treće doze vakcine protiv Kovida 19, do kojih su došli lekari Doma zdravlja i Instituta za javno zdravlje Kragujevac, deo su istraživanja započetog prošle godine.
Prati se cela populacija. Osobe koje su primile tri doze vakcine predstavljaju samo pet odsto onih koji su se zarazili korona virusom poslednjih meseci.
U ukupnom broju zaraženih, nevakcinisanih je više od 60 procenata.
Slede vakcinisani sa dve doze, kojih je bilo 30 odsto u ukupnom broju novoobolelih.
Najmanje je onih koji su primili sve tri doze vakcine, odnosno 12 puta manje od nevakcinisanih.
Istraživački tim profesora sa Medicinskog fakulteta u Beogradu, u saradnji sa INEP-om, pratio je formiranje antitela posle vakcinisanja nekom od pet odobrenih vakcina u Srbiji.
Ispostavilo se da je ona za koju se opredelio najveći broj građana najefikasnija kao „buster“ doza.
Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ objavio je preporuku Nacionalnog komiteta za imunizaciju da se treća doza za one koji su primili Fajzer, Sputnjik i Astra Zeneku, daje nakon najmanje pet meseci, dok bi osobe koje su se imunizovale Sinofarm vakcinom, buster dozu trebalo da prime najmanje četiri meseca nakon dobijanja druge doze.
Izvor: rtk