Prošle godine u Kragujevcu 652 žene prijavile nasilje
18
Ned, Maj

Vesti
Nasilje nad ženama je na vrhu liste uzroka kršenja ljudskih prava u Srbiji. Tu ocenu potvrđuje i podatak da su se u prošloj godini, samo u Kragujevcu, policiji obratile 652 žene koje su pretrpele neki od oblika nasilja.

Broj prijavljenih slučajeva nasilja nad ženama u Kragujevcu u toku prošle godine za 32 je veći od broja slučajeva u 2020. No, skoro je izvesno da je bilo i više od 652 slučaja jer su ugrožene žene po pravilu izložene pritiscima da nasilje koje trpe ne prijavljuju nadležnima, prenosi TV Prva.

"Slušala sam svekrvu kako mi je govorila da mu rodim dete, dvoje, troje pa će sve da bude kako treba. Nije ništa tako bilo. Posle sam nekako pobegla i zvala policiju, tada su me smestili u Sigurnu kuću, njega valjda u pritvor. Posle sam opet morala da se vratim njemu jer nisam imala kud", otkriva jedna žrtva nasilja.

Sa druge strane, od 652 prošle godine prijavljena slučaja nasilja nad ženama, samo 15-ak je završilo pred pravosudnim organima.

"Žrtva i nasilnik ne mogu isto da se tretiraju jer oni nemaju iste pozicije. U osnovi nasilja je neravnoteža moći. Nasilnik je taj koji ima tu moć i njome raspolaže i ne možete u jednom postupku isto tretirati i žrtvu i nasilnika", kaže Vera Simić iz "Oaze sigurnosti".

Značajna podrška ženama koje trpe nasilje jeste SOS telefon koji je već duže vreme aktivan u Kragujevcu.

"Ukoliko je u pitanju akutno nasilje mi ih uputimo na policiju, tužilaštvo ili hitnu pomoć. Ukoliko traže neki savet, mi ih uputimo kod naših advokata za pravnu podršku ili, ako primetimo da žrtva ima nekih psihičkih problema, pošaljemo je u naše psihološko savetovalište", kaže Dušica Džajević iz "Oaze sigurnosti".

Stručnjaci ističu da iskorak ka bitnijoj promeni stanja nabolje nije moguć ukoliko se ne intenzivira podizanje svesti o tome da je svako nasilje apsolutno neprihvatljivo.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu