Dodelom priznanja Zavod za urgentnu medicinu Kragujevac obeležio 39 godina rada
19
Pon, Maj

Vesti
Zavod za urgentnu medicinu Kragujevac je 39 godina rada obeležio svečanom akademijom na kojoj su zaposlenima u ovoj ustanovi, donatorima, privrednim preduzećima, preduzetnicima, zdravstvenim, obrazovnim i socijalnim ustanovama, javnim preduzećima, udruženjima i pojedincima uručene zahvalnice, medalje i plakete i najviše priznanje „Povelja za doprinos u radu i razvoju Zavoda“ koju je dobilo Ministarstvo zdravlja.

Dve godine pandemije okupilo je mnogo prijatelja koji su Zavodu pomogli da prevaziđu sve prepreke na koje smo nailazili, a danas je prvi put prilika da ih okupimo bez straha od pandemije, bez maski i rastojanja od jednog metra, kazala je v.d. direktora Zavoda za urgentnu medicinu dr Gordana Đokić. Svi koje je grad Kragujevac okupio u Kriznom štabu disali su i još uvek dišu kao jedno biće. U ove dve godine nije postojao problem u funkcionisanju Zavoda a da ga nadležni nisu rešili u najkraćem mogućem vremenskom periodu. Trudili smo da odgovorimo na svaki zahtev i molbu, brinuli o bolesnim članovima užih porodica naših kolega koji su morali da budu na svom radnom mestu, a svi zajedno brinuli smo o 200000 Kragujevčana, kazala je dr Đokić i tom prilikom zahvalila svima koji su pomagali tokom pandemije i sugrađanima na razumevanju i strpljenju.

U ime grada Kragujevca 39-ogodišnjicu postojanja i rada Zavoda za urgentnu medicinu, čestitala je Sanja Tucaković, članica Gradskog veća za lokalnu samoupravu.

Počelo se skromno, 1983. godine u podrumu Instituta za javno zdravlje, sa dvadesetak zdravstvenih radnika, minimalnom opremom i jednim terenskim vozilom. Danas, 39 godina kasnije, Zavod ima preko 170 zaposlenih i mnogo se toga promenilo. Krenuli su od Službe a danas su Zavod za urgentnu medicinu, a grad Kragujevac se trudio da obezbedi sve neophodne uslove, vozila, opremu, zgradu u kojoj su danas i sve ostalo što je nužno za njegov besprekoran rad, podsetila je Sanja Tucaković. Nedavno su od Ministarstva zdravlja dobili i devet novih vozila, od kojih su četiri prave male klinike. Zadovoljstvo je što je ta pomoć stigla u Zavod gde se radi 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji i 365 dana u godini i gde greške nisu dozvoljene. Tokom pandemije u Zavodu nije bilo moguće redukovati određene postupke, skratiti procedure, smanjiti broj intervencija ili pacijenata, već su pored svih tekućih poslova morali da obavljaju i ostale poslove koje je prouzrokovala pandemija KOVID-19, zbog toga u ime grada Kragujevca i gradonačelnika izražavam neizmerno poštovanje prema svim zaposlenima i želim im, poručila je Tucaković da nastave sa uspešnim i profesionalnim radom kao što je to bilo i do sada.

Povelja za doprinos u radu i razvoju Zavoda najveće je priznanje koje dodeljuje ova zdravstvena ustanova. Ustanovljena je 2020. godine a prvi dobitnik bio je grad Kragujevac. Ove godine Povelja je dodeljena Ministarstvu zdravlja Republike Srbije, koja je uručena dr Predragu Sazdanoviću, državnom sekretaru.

Ovo je jako specifična služba u kojoj ne može svako da radi. Lekari i tehničari koji izlaze na teren i svakoga trenutka suočavaju se sa urgentnim stanjem treba da imaju ozbiljan etički, profesionalni i psihološki status i ponosni smo što smo danas u ustanovi najvišeg mogućeg ranga, kazao je Sazdanović. Nakon vozila koja su stigla u kragujevački Zavod za urgentnu medicinu i odličnog prostora koji imaju, neophodno je i kadrovsko ojačavanje, ne samo u Kragujevcu, već i svim drugim službama hitne pomoći, kazao je dr Predrag Sazdanović, državni sekretar Ministarstva zdravlja i najavio da će to biti jedan od prioriteta Ministarstva zdravlja u narednom periodu.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu