Institut za javno zdravlje Batut pozvao je danas roditelje sve nevakcinisane i nepotpuno vakcinisane dece da se jave radi zakazivanja vakcinacije i podsetio da je u periodu od 12. januara do 3. februara ove godine u Srbiji od malih boginja obolelo ukupno 26 osoba.
„Apelujemo na roditelje sve nevakcinisane i nepotpuno vakcinisane dece uzrasta od navršenih 12 meseci do 18 godina da se jave službama za zdravstvenu zaštitu dece nadležnih domova zdravlja u cilju zakazivanja vakcinacije MMR vakcinom kako bi zaštitili svoju decu, ali i sve one osobe u svom okruženju koje ne mogu biti vakcinisane (deca mlađa od 12 meseci, deca koja zbog svog zdravstvenog stanja ne mogu da budu vakcinisana)“, navodi se u saopštenju.
Batut podseća da su tokom 2020. i 2021. godine pandemija Kovida-19, ali i odbijanje i odlaganje imunizacije od strane roditelja, uticali na pad obuhvata svim vakcinama predviđenim Kalendarom obavezne imunizacije lica određenog uzrasta u Srbiji, a naročito na obuhvat imunizacijom protiv malih boginja, zaušaka i rubele.
„Svaki pad obuhvata imunizacijom dovodi do nakupljanja osetljivih, nevakcinisanih i nepotpuno vakcinisanih osoba, što je za posledicu imalo ponovnu pojavu epidemijskog javljanja malih boginja u našoj zemlji“, napominje se u saopštenju.
Kako se precizira, od 26 obolelih od malih boginja u pomenutom periodu, 25 je na teritoriji Smedereva, gde je prijavljena epidemija, a jedna osoba je na teritoriji Novog Sada.
Većinu obolelih čine nevakcinisana deca mlađa od dve godine i deca predškolskog uzrasta.
„Male boginje su veoma zarazno akutno virusno oboljenje koje može dovesti do ozbiljnih komplikacija kao što su upala pluća (kod 6 od 100 obolelih osoba) i upala mozga (kod 1 od 1.000 obolelih), koje za posledicu mogu imati i smrtni ishod.
Komplikacije su naročito česte kod osoba mlađih od pet i starijih od 20 godina, kao i kod osoba sa različitim stanjima oslabljenog imuniteta“, napominje Batut.
U saopštenju se podseća da je tokom epidemije malih boginja 2017. i 2018. godine obolelo oko 5.800 osoba, pri čemu je 15 osoba preminulo, od kojih su četvoro bila deca mlađa od pet godina.
Jedina efektivna mera za sprečavanje pojave novih slučajeva obolevanja od malih boginja i suzbijanja epidemije je vakcinacija protiv malih boginja, zauški i rubele (MMR vakcinom) sve nevakcinisane i nepotpuno vakcinisane dece uzrasta od navršenih 12 meseci do 18 godina koju treba sprovesti ne samo u sredinama gde su se javili slučajevi obolevanja od malih boginja, već na teritoriji čitave zemlje.
Batut pdseća da se imunizacija protiv malih boginja, zauški i rubele prema Kalendaru obavezne imunizacije lica određenog uzrasta sprovodi sa dve doze MMR vakcine, pri čemu se prva doza daje sa navršenih 12 meseci života, a druga pre upisa u prvi razred osnovne škole.
Pored toga, moguća je vakcinacija i svih nevakcinisanih i nepotpuno vakcinisanih osoba do navršene 18. godine života (propuštena godišta).