Rodna ravnopravnost, položaj žena u društvu, šta i koliko država može da uradi kako bi se poboljšao status strijih žena u društvu bile su teme konferencije Mentalno zdravlje starijih žena koja je održana u Kragujevcu.
Skupu su prisustvovali predstavnici Vlade Srbije, koordinacionih tela, stručnjaci iz oblasti mentalnog zdravlja i predstavnici grada Kragujevca.
Pod zdravljem žena najčešće se podrazumeva njihovo fizičko i reproduktivno zdravstvano stanje, a ređe se pominju starije osobe koje imaju više od 60 godina i koje u preko 20 odsto slučajeva pate od nekog obilka mentalnog ili neurološkog poremećaja. U ovoj starosnoj dobi najčešće se javljaju demencija i depresija.
Na konferenciji koja je održana u Kragujevcu govorilo se o tome šta treba učiniti kako bi se unapredilo mentalno zdravlje starijih žena.
U Zavodu za smeštaj odraslih lica „Male pčelice“ u Kragujevcu žene imaju priliku da kroz raličite radionice nauče korisne veštine što ima pozitive efekte na njihovo mentalno zdravlje, kaže Marija Laketić, korisnica usluga Zavoda za smeštaj odraslih Male pčelice, koja će nakon 10-ogodišnjeg boravka uskoro napustiti ovu ustanovu socijalne zaštite.
U proteklih mesec dana, povodom Međunarodnog dana žena, članovi Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Vlade Srbije organizovali su niz aktivnosti i manifestacija širom zemlje u cilju podrške ženama.
Grad Kragujevac je primer dobre prakse i jedan od vodećih gradova u Srbiji kada je rodna ravnopravnost u pitanju.
Cilj konferencije koja je održana na Fakultetu mediniskih nauka u Krgujevcu je da se starijim ženama koje spadaju u ranjivu grupu kada se radi o mentalnom zdravlju, nasilju, pre svega psihološkom, ubuduće pruži značajnija i konkretnija podrška.