Nacionalno telo za akreditaciju i proveru kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT) objavilo je danas zvaničnu listu visokoškolskih ustanova koje su dobile saglasnost Ministarstva prosvete za izvođenje nastave na daljinu, čime je potvrđena spremnost akademske zajednice da se prilagodi savremenim modelima obrazovanja.
Na spisku se nalazi 65 visokoškolskih ustanova širom Srbije – uključujući državne univerzitete, fakultete, akademije i visoke škole.
Među državnim univerzitetima, Univerzitet u Kragujevcu i Državni univerzitet u Novom Pazaru su dobili dozvolu za realizaciju onlajn nastave. Takođe, odobrenje su dobili brojni fakulteti u sastavu Univerziteta u Nišu, među kojima su: Medicinski, Elektronski, Ekonomski, Filozofski, Prirodno-matematički, Pravni, Građevinsko-arhitektonski, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Zaštite na radu, Umetnosti, kao i Pedagoški fakultet u Vranju i Tehnološki fakultet u Leskovcu.
Na Univerzitetu u Novom Sadu, pravo na izvođenje onlajn nastave dobili su Fakultet tehničkih nauka, Poljoprivredni, Pravni, Medicinski, Tehnološki, Filozofski, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Prirodno-matematički fakultet, Akademija umetnosti, Tehnički fakultet „Mihajlo Pupin“ iz Zrenjanina, Građevinski fakultet u Subotici i Pedagoški fakultet u Somboru.
Na Univerzitetu u Beogradu, odobrenje je izdato za Fakultet organizacionih nauka, Ekonomski, Mašinski, Matematički, Arhitektonski, Saobraćajni, Šumarski, Poljoprivredni, Rudarsko-geološki, Fakultet za fizičku hemiju, Fakultet veterinarske medicine, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Tehnički fakultet u Boru, kao i Fakultet za obrazovanje učitelja i vaspitača.
Takođe, Univerzitet umetnosti u Beogradu dobio je dozvolu za izvođenje nastave na daljinu na svim svojim fakultetima – Dramskih umetnosti, Muzičke umetnosti, Likovnih umetnosti i Primenjenih umetnosti.
Među privatnim visokoškolskim ustanovama, saglasnost su dobili Fakultet za medije i komunikacije (Univerzitet Singidunum), Akademija umetnosti (Alfa BK Univerzitet), Računarski fakultet (Univerzitet Union) i Fakultet savremenih umetnosti (Privredna akademija Novi Sad).
Onlajn nastava će biti omogućena i brojnim akademijama strukovnih studija, uključujući: Akademiju strukovnih studija Šabac, Beogradsku akademiju poslovnih i umetničkih strukovnih studija, Akademiju tehničko-vaspitačkih strukovnih studija Niš, Politehniku, Zapadnu Srbiju, Šumadiju, Akademiju tehničko-umetničkih strukovnih studija Beograd i Akademiju vaspitačko-medicinskih strukovnih studija Kruševac.
Na spisku su i visoke škole strukovnih studija: Visoka škola za obrazovanje vaspitača i trenera u Subotici, Visoke tehničke škole u Novom Sadu i Subotici, Poslovna škola u Novom Sadu, Visoka škola „Sirmijum“, vaspitačke i medicinske škole u Novom Sadu i Vršcu, kao i „Vazduhoplovna akademija“.
Ova odluka predstavlja važan korak u modernizaciji visokog obrazovanja u Srbiji i doprinosi boljoj dostupnosti studija, naročito za studente koji žive van univerzitetskih centara, rade uz studije ili imaju posebne potrebe.