Manastir Drača pripada Eparhiji šumadijskoj Srpske pravoslavne crkve. Nalazi se desetak kilometara zapadno do Kragujevca, u kotlini Dračke reke, na padinima brda Rujevice. Kompleks manastira je proglasen za spomenik kulture od velikog značaja.
Kompleks manastira Drače nalazi se desetak kilometara zapadno od Kragujevca, u kotlini Dračke reke, na padinama brda Rujevice. Prema predanju, na mestu sadašnje crkve postojao je srednjovekovni hram podignut krajem XIV veka, u kome je živeo i umro svetogorski monah i svetitelj, prepodobni Jov. Da nije reč samo o narodnoj tradiciji, svedoče ostaci groba monaha Jova iz Prekopeče kod crkve; tragovi starijih fresaka ispod živopisa iz 1735; godine: vrlo kratko vreme podizanja današnje crkve u vreme Staniše Mlatišume, od 27. maja do 6. oktobra 1734, što ne može biti ništa drugo nego obnova. Draču poznaju i turski popisi XVI veka, kao manastir Svetog Nikole kod sela Dračice u nahiji Lepenici.
Tokom XVIII i XIX veka manastir je značajan duhovni i kulturni centar ovog dela Srbije. U vreme Kočine krajine monasi Drače bili su na strani Austrije, pa se i sam Koča Anđelković u njemu jedno vreme krio, zbog čega je manastir teško stradao. Nešto kasnije, u prvoj polovini XIX veka, Toma Vučić Perišić obnovio je manastirske konake i sagradio dvospratni zvonik na zapadnom delu crkve. Nekoliko godina, u trećoj i četvrtoj deceniji XIX veka, Drača je bila mirska crkva, da bi 1845. potpala pod upravu manastira Vraćevšnice, i u tom statusu bila do 1851. godine. Od 1958. godine, kada upravu preuzima igumanija Jelena (Jokić), Drača je ženski manastir.
Nema pouzdanih podataka kada je osnovan ali se zna da je samu crkvu podigao oberkapetan Staniša Mlatišuma godine 1735 na temeljima stare crkve.
Živopis potiče iz 1735. godine, dobro je očuvan i smatra se jednim od najboljih u ovom kraju. Ikonostas je sa početka XlX veka i sastoji se od 36 ikona. Konaci su sagrađeni u XlX veku u narodnom stilu i u njima se nalaze manastirski arhiv i biblioteka.
U manastiru se može kupiti veliki broj lekovitih melema! Meleme izrađuju monahinje manastira Drače i oni spadaju u vrlo lekova sredstva. Ovde možete kupiti meleme za hemoroide, opekotine, psorijazu, kožne bolesti, melem od kestena za prosirene vene, melem od gaveza protiv bolova i jos pregšt drugih.
Manastir poseduje sopstvenu botaničkoj baštu u kojoj uzgajaju matičnjak, neven, ruzmarin, žalfiju, kamilicu, nanu, kantarion, majčinu dušicu, bokvicu. Ostale potrebne biljke beru po netaknutim proplancima planine Rujevice, u čijim nedrima se i ugnezdio sam manastir.
Jovana A. (45) je htela da podeli svoju priču sa nama. Naime, ona je prosula po nogama vrelu vodu. Opekotine su bile užasne i ništa nije umanjivalo bol, osim MELEMA. Kaže da se ožiljak ne može ni primetiti.