Među Kragujevčanima koji zatraže DNK analizu SVAKI TREĆI NIJE OTAC DETETA
01
Čet, Apr

Vesti

Svaki treći muškarac koji se odluči na proveru očinstva sazna da nije otac deteta, a zahtev za proveru očinstva pored njih podnose i babe i dede mališana.

U Srbiji se godišnje uradi oko 200 DNK analiza za proveru očinstva. 

DNK analiza neprikosnovena je metoda za utvrđivanje očinstva

DNK analiza za utvrđivanje očinstva u našoj zemlji primenjuju se već skoro 20 godina. Napredak genetičke tehnologije i smanjenje troškova genetičkih analiza na oko 30.000 dinara, doveo je do toga da ove analize postanu sve dostupnije, pa i traženije.

Testovi spornog očinstva mogu se danas raditi bez obzira na uzrast deteta

- U poslednjih nekoliko godina broj analiza se ustalio na oko 200 analiza godišnje, pri čemu treba uzeti u obzir i činjenicu da se ove analize danas obavljaju i u mnogim privatnim laboratorijama - kaže profesor Stojković.

Testovi očinstva se rade po sudskom rešenju ili po privatnom zahtevu. Zanimljivo je da su privatni zahtevi dva-tri puta češći od sudskih.

Sumnju da li je određeni muškarac biološki otac deteta nekada prijavljuju bake ili deke za svoju unučad, kaže Prof. dr Oliver Stojković, šef DNK laboratorije Instituta za sudsku medicinu.

- U vansudskim analizama najčešće narušeni emotivni odnosi između partnera počinju da unose sumnju kod muškarca da je on zaista prirodni, biološki otac deteta. Nekada tu sumnju prijavljuju bake i deke za svoju unučad. U gotovo 50 odsto testova očinstva po privatnom zahtevu, stranka insistira da se testovi obave na uzorcima uzetim kod kuće, budući da za takve uzorke ne moraju da objašnjavaju svojoj deci koji su razlozi ovog testiranja - priča naš sagovornik i dodaje da rezultati tako uzetih uzoraka ne mogu da se upotrebe na sudu.

Kao što su se nekada posmatrali karakteristični belezi, danas se prate genetički belezi

U sudskom postupku u svega 20 odsto slučajeva tužilac je muškarac koji traži utvrđivanje očinstva prilikom brakorazvodne parnice. U ostalim slučajevima, neudata majka deteta traži da njen vanbračni partner prizna očinstvo i ostale obaveze koje uz to idu. Za dete rođeno u braku se isključivo u sudskom postupku može osporiti očinstvo majčinom bračnom partneru, i utvrditi očinstvo vanbračnog partnera. Testovi spornog očinstva se mogu raditi bez obzira na uzrast deteta.

Već trudnica u 10. nedelji trudnoće može saznati da li je plod poreklom od željenog partnera

- Naime, već u desetoj nedelji trudnoće, trudnica može saznati da li je plod koji nosi poreklom od željenog partnera ili ne. Takođe, testovi očinstva se mogu raditi i nakon smrti naznačenog oca, od uzoraka koji se uzmu nakon ekshumacije - kaže dr Stojković.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu