Istekao je rok za preregistraciju trofejnog oružja, jer novi Zakon o oružju i municiji ne poznaje tu kategoriju.
Zakon o oružju i municiji objavljen je u "Službenom glasniku RS" br. 20/15 24. februara 2015. godine i stupio je na snagu dana 4. marta te godine, a njegova primena počela je godinu dana kasnije, odnosno 5. marta 2016. godine.
U Srbiji, prema nekim procenama, ima više desetina hiljada vlasnika trofejnog oružja, a novi Zakon o oružju i municiji ne predviđa tu kategoriju. Zato su vlasnici morali da podnesu zahtev za preregistraciju ili da ga prodaju, poklone, onesposobe ili predaju bez nakande državi do 6. marta ove godine.
Za preregistraciju oružja u neku od kategorija važećeg ZOM-a valjalo je izdvojiti 25.000 dinara. Onesposobljavanje oružja u nekom od ovlašćenih servisa košta oko 17.000 dinara. Ko nije imao ovaj novac, mogao je ovo oružje da preda državi bez naknade i tako se odrekne i možda drage uspomene.
"Vlasnici trofejnog oružja imaju mogućnost da trofejno oružje registruju na oružni list, što znači da preregistracija trofejnog oružja podrazumeva da vlasnici ovu vrstu oružja mogu da prijave i kao staro oružje, ako isto ima istorijsku vrednost ili je proizvedeno pre 1900. godine", objašnjavaju u MUP-u Srbije.
U ministarstvu unutrašnjih poslova kažu da su zadovoljni odzivom građana za preregistraciju trofejnog oružja i objašnjavaju da će se vlasnicima, koji iz opravdanih razloga nisu ovu obavezu ispunili, omogućiti registracija i po isteku ovog roka.
Ko se nije opredelio za neku od ovih opcija, znači da se odlučio da drži oružje u nelegalnom posedu, čime čini prekršaj.
Kazne za vlasnike koji na vreme ne registruju oružje, prema članovima 47 i 48 ovog Zakona, kreću se u rasponu od 5.000 do 150.000.