Međunarodni dan borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima obeležava se danas.
Evropska federacija novinara (EFJ) pozvala je svoje članice da se priključe kampanji "Endimpunity" čiji je cilj da se vlade pozovu na odgovornost za nekažnjavanje napada na novinare i da se javnosti predoče slučajevi teških a nekažnjenih napada na novinare.
Prema statistici Međunarodne federacije novinara od početka ove godine 56 novinara izgubilo je život obavljajući svoj posao i u 90 posto slučajeva istrage nisu završene. Od 2014. godine, kada je Dan obeležen prvi put u svetu do danas u Makedoniji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Srbiji i Kosovu evidentirano je ukupno 380 pretnji i napada na novinare, uključujući dva pokušaja ubistva, oba u Hrvatskoj i u oba, kako navodi EFJ, počinoci nisu otkriveni i kažnjeni.
Evropska federacija dalje navodi da je od 2015. u Evropi zabeleženo 12 teških slučajeva neistraženih ubistava novinara. Svi slučajevi uvršteni su u bazu napada na novinare Saveta Evrope - Platformu za promociju zaštite i sigurnosti novinara Media Freedom Alerts. Napadi na novinare u regionu Zapadnog Balkana beleže se i prate u Regionalnoj bazi napada na novinare safejournalists.net. "Pretnje, napadi i zločini protiv novinara i dalje prolaze nekažnjeno, što rezultira visokom dozom straha, uznemirenja, cenzure i autocenzure među novinarima, što potkopava slobodu medija i pravo javnosti na informisanje, a žrtve prepušta bespomoćnosti. Ubistvo je najteži oblik tih zločina, a svi napadi na novinare koji su nekažnjeni moraju biti javno objavljeni", poručili su iz EFJ-a povodom početka kampanje.
Prema podacima UNESCO u svetu je u poslednjih 11 godina ubijeno 930 novinara, ili prosečno jedan novinar svakog četvrtog dana. Počinioci u 90 odsto slučajeva nisu kažnjeni. Međunarodni dan borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima ustanovljen je odlukom UN 18. decembra 2013. godine, a prvi put je obeležen 2. novembra 2014. godine, povodom prve godišnjice ubistva francuskih novinara Žislena Dipona i Kloda Verlona, koji su ubijeni prilikom izveštavanja u afričkoj državi Mali.
Povodom Dana, srpski novinari su danas delili flajere građanima u Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu kako bi skrenuli pažnju javnosti na položaj i stanje profesije.
Prilikom podele flajera, oni su izdvojili u dalje nerešene slučajeve ubistva novinara Radislave Dade Vujasinović, Slavka Ćuruvije i Milana Pantića.
Dodaju da su u 2017. godini u toku postupci zbog praćenja i snimanja urednika "Južnih vesti" Predraga Blagojevića, obijanja stana novinarke KRIK-a Dragane Pećo, pretnje smrću novinarki "Cenzolovke" Mariji Vučić, subotičkom sajtu "Magločistač" i Nedimu Sejdimovoviću kao i Dinku Glihonjiću iz Nezavisnog udruženja novinara Vojvodine.
Novinarka iz Kragujevca Jovanka Nikolić kazala je za agenciju Beta da se od 2013. godine povećava broj napada i pritisaka na novinare u Srbiji.
"U Kragujevcu je specifična situacija, mi nemamo napade na novinare, već imamo konstantno gušenje i medija i novinarstva, nesuptilnom metodom neraspisivanja konkursa za sufinansiranje medijskih sadržaja, poništavanja privatizacije. Mi, nezavisni novinari u Kragujevcu se uključujemo u ovu akciju, podržavamo je i ukazujemo na problem neslobode u medijima", rekla je Nikolić.
Grupa za slobodu medija okuplja više stotina medija, organizacija, novinarskih i medijskih udruženja, gradjana i gradjanki koji se zajedno bore za slobodne medije u Srbiji i pokrenuta je nakon gašenja novina Vranjskih, jednog od najznačajnijih lokalnih medija u Srbiji.