U organizaciji Stalne konferencije gradova i opština Savez gradova i opština Srbije uz podršku grada Kragujevca održan je sastanak Mreže SKGO za upravljanje rizikom i vanrednom situacijom na temu novih zakonskih rešenja u ovoj oblasti.
U ime grada učesnike je pozdravio Damjan Srejić, član Gradskog veća i zamenik komandanta Štaba za vanredne situacije koji je istakao da i danas, u tehološki razvijenom vremenu dolazimo u situacije kada smo ugroženi kako elementarnim nepogodama tako i nepredvidivim tehnološko-tehničkim akcidetnima na koja ne možemo uticati a da je preventiva ono čime se možemo baviti u vreme kada je situacija stabilna i kada se rizici mogu predvideti.
Grad Kragujevac se ozbiljno bavi pitanjem prevencije upravljanja rizikom i vanrednom situacijom i ulaže u tehnološka rešenja, rekao je Srejić i podsetio na nedavnu eksploziju u Tehničko-remontnom zavodu Medna u kojoj su četiri lica izgubila život i preko trideset povređeno. U toj situaciji imali smo problem sa padom radio veze i nismo imali komunikaciju jer sistem nije mogao da podrži toliki broj poziva. Odmah nakon tog događaja grad Kragujevac je uložio ozbiljna sredstva u modernizaciju digitalnog radio sistema i danas jedini u Srbiji ima modernu radio vezu koju ustupa i ostalim opštinama u okrugu. Naš cilj je da u skladu sa zakonskim rešenjima prevaziđemo probleme i nepredviđene troškove, kaže Damjan Srejić.
Državni sekretar Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave Ivan Bošnjak kaže da je organizovanje sastanka Mreže SKGO i profesionalaca koji u lokalnim administracijama rade na poslovima vezanim za preventivu i zaštitu u vanrednim situacijama bilo neophodno jer je jedino tako moguće proceniti koliko su lokalne samouprave spremne da odgovore na zadatke i šta je to na šta bi posebno trebalo obratiti pažnju u narednom periodu.
Očekujem kvalitetne primedbe i kritički osvrt na predloženo zakonsko rešenje i u skladu sa tim ga unapredimo, kako bi bio jedan od zakona koji zajednički uspostavljaju država i jedinice lokalne samouprave i to sa važećim i funkcionalnim pravilima koja pokrivaju čitav civilni sektor, rekao je Ivan Bošnjak, državni sekretar i podsetio da će u toku nedelje predlog novog zakona biti predstavljen u Beogradu.
Kao primer najbolje prakse i nove procene ugroženosti govorili su predstavnici delegacije Opštine Osečina, dok su o praksi, izazovima i rešenjima na nivou međuopštinske saradnje govorili predstavnici gradova Zrenjanina, Uba, Kraljeva i Kragujevca.
U fokusu današnjeg skupa je civilna zaštita i njeno unapređenje. Grad Kragujevac je napravio značajne korake a današnji sastanak ćemo iskoristiti kao priliku da pozovemo i okolne opštine da se udružimo u jedan sistem, tzv. Sliv Velike Morave. Zajednički nastup nam omogućava razvoj celokupnog sistema na čitavom slivu Velike Morave a benefite možemo očekivati u narednom periodu kod zajedničkih donatora, međunarodnih organizacija i svih onih koji aktivno učestvuju u realizaciji ovog projekta, rekao je Dragoš Radovanović, načelnik Odeljenja za vanredne situacije i planiranje odbrane.