Učenici moskovskih škola “1279“ i “1862“ učesnici su II festivala Školskih teatara “Međunarodno kulturno sazvežđe - 2017“ koje se od 27. do 29. oktobra održava u kragujevačkoj osnovnoj školi “Sveti Sava“. Za goste iz Rusije i učenike i nastavnike OŠ “Sveti Sava“, član Gradskog veća za obrazovanje prof dr Nedeljko Manojlović, organizovao je svečani prijem kome su prisustvovali i načelnica Gradske uprave za vanprivredne delatnosti Gordana Marković i direktor Škole mira Petar Stefanović.
Malo vremena je prošlo od našeg poslednjeg susreta i nadam se da će njihova učestalost biti na istom nivou, kao što je to ove godine. U septembru smo u Moskvi stvorili jedan obrazovni most, kojim su naši prijatelji juče došli u Kragujevac, a prego tog mosta će naša deca već u decembru otići u Moskvu, kazao je prof. dr Nedeljko Manojlović. Drago mi je da je ta saradnja u jednom vrlo kratkom vremenskom periodu već dovela do prvih poseta, i nadam se da je to tek početak saradnje koja će imati dugu tradiciju i posle nas, jer ovo nije priča za našu generaciju, već je priča za budućnost naših gradova i zemalja.
Sve što mi radimo danas, nastavnici, direktori, predstavnici gradova i država, radimo za budućnost naše dece, nadovezala se direktorka škole “1279“ Jelena Japina. Mi ovo radimo da bi stvorili obrazovane generacije i generacije koje će pamtiti istoriju dve veoma povezane zemlje.
Srpska i ruska kultura dosta se preklapaju, rekla je ditrektorka škole “1862“ Natalija Lebedeva, a most između Kragujevca i Moskve značajan je za povezanost dve države ne samo u prošlosti već i u budućnosti. Škola “1862“, je primer “narodne diplomatije“, navela je Lebedeva i objasnila da je to zbog toga što inicijativa ovog prijateljstva potiče od naroda koju su prihvatili predstavnici vlasti.
Prilikom boravka predstavnika grada Kragujevca, u Moskvi je potpisan protokol o dugoročnoj obrazovno kulturnoj saradnji između institucija dva grada koju je zvanično podržao i Departament obrazovanja Grada Moskve. Na uspostavljanju bližih oblika saradnje između dve zemlje Srbije i Rusije, više od dve decenije, radio je Petar Stefanović, direktor Škole mira.
Rad na uspostavljanju rusko-srpskih odnosa, posle više od dve decenije, danas je i zvanično zaživeo jer je dokument o saradnji između velikih moskovskih škola odnosno obrazovnih kompleksa sa oko 8000 učenika iz 28 škola i grada Kragujevca podržalo ministarstvo prosvete Moskve. Saradnja će pružiti priliku deci Kragujevca, da se upoznaju sa Dostojevskim, Tolstojem, Puškinom, Čajkovskim i videti mesta na kojima su oni stvarali. Nadamo se da će ovakve mogućnosti udaljiti decu od rijalitija i stvoriti od njih intelektualce koji će značiti našem gradu, zaključio je Stefanović inicijator projekta Festivala školskih teatara.
Inače, na Festivalu školskih teatara učestvuju i učenici iz osnovnih škola iz Beloševca, Maršića, Grošnice i Čumića, tokom koga će biti održane i zajedničke radionice o značaju školskih teatara za vaspitanje mladih, zatim radionice engleskog i školskog novinarstva. Pored obilaska kulturno istorijskih znamenitosti grada Kragujevca, za goste iz Rusije predviđen je i izlet do Beograda, gde će u Jugoslovenskom dramskom pozorištu odgledati Hamleta.