U okviru kampanje “Dani ombudsmana“ koja je počela 20. oktobra u Novom Sadu, zaštitnik građana Zoran Pašalić sa zamenicima i saradnicima danas je boravio u radnoj poseti Kragujevcu. Tom prilikom Pašalić je u Kancelariji zaštitnika građana razgovarao sa građanima i primao pritužbe, a organizovana su i dva sastanka, sa predstavnicima lokalne samouprave, zatim sa članovima Gradskog veća za zdravstvo i socijalna pitanja i članom veća za obrazovanje, direktrom Centra za socijalni rad, načelnikom Policijske uprave, direktrom Doma zdravlja, predstavnikom komesarijata za izbeglice i migracije i romskim koordinatorom.
Pašalić sa saradnicima obilazi Srbiju kako bi u direktnom kontaktu sa građanima čuo koji su to problemi koji ih najčešće muče, odnosno šta je to iz domena zaštitnika građana gde može da im pomogne. Zaštitnik građana do sada je obišao šest gradova, a kampanju “Dani ombudsmana“ nastaviće do kraja godine po već utvrđenom planu. Od tog plana će odstupiti ukoliko se negde pojavi problem gde je neophodno da hitno reaguje.
Značajno je napomenuti, rekao je Pašalić u obraćanju medijima, što ćemo se u neke od tih gradova i vratiti, da vidimo da li je ono što je na licu mesta obećano zaista i urađeno, da li su problemi rešeni. Moj princip rada nije akademski, a nije ni birokratski. Želim da čujem građane. Želim da postavim pitanje i onima koji građanima prave problem. Kada će problem koji prave, ako pritužba građana ima osnova, biti rešen. Zbog toga smo na putu i bićemo u obilasku gradova onoliko dugo koliko je to potrebno. Prema rečima Pašalića, građane Kragujevca muče isti problemi koji muče većinu građana Srbije. Zaštitniku građana u Kragujevcu podneto je 1300 pritužbi, a rešeno je oko 800. To su uglavnom imovinski problemi, uzurpacija nekih njihovih imovinskih prava, kao i ono što nažalost zaštitnik građana, za sada, ne može da rešava odnosno gde ne može da postupa, a to su odluke sudova.
U okviru kampanje “Dani ombudsmana“, zaštitnik građana Zoran Pašalić bio je u Bujanovcu, Leskovcu, Nišu, Šidu i Novom Sadu, a obišao je i mnoge centre u kojima su smešteni migranti, socijalno ranjive grupe, lica zatvorena po bilo kom osnovu i određena naselja u kojima žive socijalno ranjive grupe kao što Romi.
Socijalno pitanje je nažalost najznačajnije pitanje i tu postoji mnogo problema. Ne postoji, pojasnio je Pašalić, vertikalno horizontalana ustrojenost celog sistema. To je ono na čemu mislimo da radimo. Da preko preporuka i sugestija pokušamo da ceo taj sistem po horizontali i vertikali, od republike do lokala i od lokala do republike ubuduće funkcioniše besprekorno.