Direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja Damir Okanović, gostujući u Novom danu, upozorio je, osvrćući se na kritike javnosti zbog dupliranja kazne za nevezivanje pojasa, da povrede unutrašnjih organa mogu da se dogode već pri brzini od 12 km/h, ako se držite za volan, a niste vezani.
Govoreći o najavljenom smanjivanju tolerancije na količinu alkohola u krvi vozača sa 0,3 promila na 0,2 promila, Okanović kaže da, koliko je njemu poznato, istraživanja struke pokazuju da 0,2 promila nema nekog uticaja na sposobnosti, kao i da tek sa 0,5 počinju da se pojavljuju nuspojave.
- Ako sedite u kafiću i razmišljate da li da popijete još jedno pivo, da li će to biti 0,3 promila, ovako ne razmišljajte. Preporuka UN je bila da se spusti na 0,2 - kaže Okanović.
Komentarišući povećanje kazne za nevezivanje pojasa, Damir Okanović kaže da se to kod nas smatra sitnim prekršajem.
- Mnogi kažu da tako ugrožavaju samo sebe, da je to samo način za punjenje budžeta... Vežite pojas i nećete imati nikakav problem, molim sve da u inat svima ne pune budžet, da vežu pojas, da poštuju propise i neće biti punjenja budžeta - kaže Okanović.
Osvrćući se na 2002. godinu, kada je kazna za nevezivanje pojasa bila povećana sedam puta, Okanović ističe da je tada i policija počela da obraća pažnju na vezivanje pojasa.
- U odnosu na 2001. godinu je bilo 438 manje poginulih, lekari iz Urgentnog centra su se zahvaljivali, jer su imali manje posla otkad je to uvedeno - kaže on.
Opasna može da bude i brzina od 12 km/h: Govoreći o posledicama nevezivanja pojasa, ističe da već pri brzini od 12 km/h, ako se držite za volan, a niste vezani, mogu da se dogode povrede unutrašnjih organa.
- Prelom podlaktice, jetra, slezina, aorta, srce i sve ostalo, prelomljena rebra mogu da probiju pluća. Mnogi misle da su brzine od 50 ili 60 km/h male, da im pojas ne treba po gradu, ali pojas je najdelotvorniji pri malim brzinama - kaže on.
Dodaje da smo najlošiji u Evropi po tom pitanju.
- U zemljama sa razvijenom tradicijom bezbednosti saobraćaja, ako sednete pozadi i ne vežete se, gledaće vas čudno. U Nemačkoj i Švedskoj stepen upotrebe pojasa napred je više od 95 posto, a pozadi više od 90 posto - kaže gost N1.
Preticanje trakotra i preko pune linije: Kada su u pitanju spora vozila, koja ne mogu da razviju brzinu veću od 30 km/h, novi zakon uvodi novinu da ih možete preteći i preko pune linije.
- To su vozila poput traktora, motokultivatora, bicikala... Vi i kad je linija isprekidana nemate slobodu da odmah pretičete, već morate da proverite, pa tako i u ovom slučaju - kaže Okanović.
Govoreći o prekoračenjima brzine, Okanović kaže da postoji sistemski problem u vezi sa brzinom u naselju.
- Problem je što je negde postavljen znak za naselje 1.100 metara pre prve kuće, po zakonu to nije naselje, a imamo problem da se u praksi vrši kontrola i kažnjavanje vozača upravo tu - kaže on.
Dodaje da u naseljima postoje raskrsnice gde možete voziti brže od 50 km/h, ali da opštinske vlasti nisu podigle tu granicu.
Izbrisani članovi
- Onda su rešili da ublaže sve kazne. Neko će možda voziti 80 km/h u samom centru naselja, jer mu nije problem da plati 10.000 dinara, samo da ne dobije kaznene poene - kaže Okanović.
Ističe da svako mora da odgovara za svoje propuste, kao i da je predlog zakona imao 14 članova koji su jasnije i preciznije formulisali obaveze putara, ali da je tih 14 članova izbrisano, kao i da ne zna zbog čega.
- Postojeći zakonski okvir daje mogućnost da odgovara putar, a ne vozač. Plašim se da se možda radi o nastojanjima da se putari relaksiraju odgovornosti, a mislim da to nije dobro - kaže on.
Dodao je da apeluje na Vladu i na MUP da se rok za stupanje novog zakona na snagu produži bar do 1. juna, jer, kako kaže, svi treba da se upoznaju sa novim propisima.
(Blic)