Transparentno finansiranje projekata civilnog društva iz budžeta
03
Sub, Maj

Vesti

Primena plana integriteta, LAP za borbu protiv korupcije, koji predviđa određene mere u saradnji sa nevladinim sektorom i formiranje posebne komisije za praćenje trošenja sredstava, novina je koja će biti sprovedena kroz Reload projekat i kroz projekat Kancelarije za borbu protiv korupcije.

U organizaciji Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom Vlade Republike Srbije uz podršku grada Kragujevca danas je za predstavnike organa javne uprave održan seminar na temu Transparetno finansiranje organizacija civilnog društva iz javnih sredstava i praćenje realizacija i ocena uspešnosti podržanih programa i projekata. Seminar se realizuje u okviru projekta “Unapređivanje mehanizma za finansiranje civilnog sektora iz javnih sredstava RS“, koji finansira Delegacija Evropske Unije u RS.

Seminaru u Kragujevcu prisustvovali su predstavnici gradova i opština Šumadijskog, Podunavskog, Rasinskog, Zlatiborskog, Moravičkog i Raškog okruga. O izmenama zakonske regulative koje se tiču finansiranja i mehanizmima praćenja, o transparentnosti, dostupnosti informacija, proceduri, načinu finansiranja, kriterijumima za apliciranje, na koji način se proces odvija i koji su rezultati, govorila je međunarodni ekseprt Nataša Obradović, konsultant na projektu.

Aktivnosti i seminari namenjeni predstavnicima državne uprave i lokalne samouprave koji se realizuju u gradovima Srbije odnose se na nove izmene regulative koje se tiču finansiranja udruženja iz budžetskih sredstava. "Cilj seminara je praćenje i monitoring programa i projekata koji su već podržani, ali i procena uspešnosti njihovih rezultata. U fokusu su delovi konkursnog ciklusa nakon potpisivanja ugovora i imaju za cilj sagledavanje koliko su programi i projekti koji se finansiraju iz budžetskih sredstava efektivni, koliko građani imaju benefita od njih kao i praćenje trošenja budžetskih sredstava, odnosno sredstava poreskih obveznika", rekla je Milena Banović, predstavnica Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom Vlade Republike Srbije.

Govoreći o Kragujevcu kao jednoj od pet lokalnih samouprava u Srbiji koja je najdalje otišla u transparentnosti finansiranja nevladinog sektora, Nataša Pešić Radosavljević, načelnik Gradske uprave za upravljanje projektima, održivi i ravnomerni razvoj je podsetila da je Kragujevac jedan je od pet gradova u Srbiji potpisnika Memoranduma o saradnji u okviru Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu (ReLOaD) koji finansira Evropska Unija, a sprovodi Razvojni program Ujedninjenih nacija (UNDP). Ono što je novo, što će se raditi kroz Reload projekat i kroz projekat Kancelarije za borbu protiv korupcije jeste primena plana integriteta, LAP za borbu protiv korupcije, koji predviđa određene mere u saradnji sa nevladinim sektorom i formiranje posebne komisije za praćenje trošenja sredstava. "Od nevladinonog sektora očekuje se mnogo veća ozbiljnost u smislu davanja određenih garancija. Novi zakon o udruženjima koji je u nacrtu, nova metodologija, rad sa Kancelarijom i Program UNDP-a, svima će biti od pomoći", zaključila je Pešić Radosavljević. 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu