U okviru projekta "Znanjem do posla" koje su finansirale vlade Srbije i Švajcarske oko dve stotine mladih prošlo je obuku za deset deficitarnih zanimanja.
Sedamdesetak najuspešnijih već se zaposlilo i - nakon sticanja novih znanja - još sedmoro mladih iz grupa koje se teže zapošljavaju.
Marko Ilić studira zidno slikarstvo, želja mu je da postane profesor umetnosti. Živi od stipendije i povremenih poslova i zato mu, kaže, ova obuka mnogo znači. Završio je dva kursa:
"Volim da saznajem, to jest da stičem nova znanja i nije mi problem, nije mi bio problem da naučim da vozim viljuškar, java programiranje i da slikam, samo više imam sposobnosti."
Mladi su znanja i veštine stekli po švajcarskoj metodi obuke na radnom mestu u tridesetak kompanija. Najbolji su se zaposlili.
Nikola Rvović je završio srednju Saobraćajnu školu i potom upisao Mašinski fakultet u Kragujevcu:
"Video sam ovaj oglas za posao u ‘Milanoviću’. Prijavio sam se, prošao sam obuku i zaposlio sam se na poziciji si-en-si operatera u ‘Milanović inženjeringu’."
U Srbiji 51 odsto mladih nema posao, švajcarski model obuke na radnom mestu sprovodi se u pet opština.
"Ovo je vin-vin situacija, pobednička situacija za obe strane", ističe Oliver Štrajt. "Kompanije dobijaju mlade trenirane ljude po nižim troškovima, sa druge strane imate mlade ljude koji dobijaju priliku za posao."
Obuke su organizovane za deficitarna zanimanja, od rada u IT sektoru, obrazovanju, zdravstvu, do proizvodnih zanimanja - kovača, kalioničara.
"Cilj nam je da se uključi još više kompanija", kaže Vladimir Dobi (Razvojni biznis program), "ovog puta smo uključili 28 kompanija, 6 udruženja i 5 pružaoca formalnih i neformalnih obuka, da se ovaj projekat proširi na delove i regije koje gravitiraju ka Kragujevcu."
Novi krug obuke na radnom mestu planiran je u junu i finansiraće ga Vlada Švajcarske.