“Romski jezik u osnovnim školama u Kragujevcu“, naziv je okruglog stola koji je održan u zgradi Gradske uprave. Ovom prilikom predstavljen je istoimeni projekat koji Romski informativni centar iz Kragujevca sprovodi uz podršku Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
Od prošle školske godine, romski jezik kao izborni predmet izučava se u OŠ “19. oktobar u Maršiću“. Značajno je da se ovaj proces sprovede i u drugim školama i da odziv dece bude veći. Za sada nedostaju udžbenici koji prethodno prolaze proces akreditacije u resornom ministarstvu, kao i nastavnici koji treba da poseduju sertifikat Filološkog fakulteta iz Beograda da bi mogli da predaju romski jezik u školama. Učesnici okruglog stola bili su i prof.dr Nedeljko Manojlović, član Gradskog veća za obrazovanje, Zoran Pavlović, koordinator za romska pitanja grada Kragujevca, Ljuan Koka iz Centra za edukaciju Roma i etničkih zajednica, predstavnici Školske uprave, direktori kragujevačkih osnovnih škola, članovi Mobilnog tima za inkluziju Roma grada Kragujevca.
Prema rečima Ljuana Koke iz Centra za edukaciju Roma i etničkih zajednica, trenutno se romski jezik sa elementima nacionalne kulture, kao izborni predmet, izučava u 43 opštine, odnosno u 86 osnovnih škola.
U 2017/18. godini imamo 3224 učenika u celoj Srbiji što znači da ta brojka nama obezbeđuje prvo mesto među manjinama koje uče svoj maternji jezik, iako je obuhvat dece samo 7%, u odnosu na druge manjine čiji je obuhvat dece 95-100%. Sa velikim mukama realizujemo to pravo da deca uče svoj maternji jezik. Mi smo se izborili da se romski jezik izučava kao izborni predmet, iako se u Vojvodini romski jezik uči već 15 godina – kaže Ljuan Koka.
Koka je napomenuo da se ovaj projekat realizuje u saradnji sa Filološkim fakultetom iz Beograda, koji izdaje sertifikate budućim nastavnicima romskog jezika. Deca treba da poznaju i uče svoj maternji jezik, da se ne stide toga, jer to jača njihov identitet. U toku je izrada udžbenika koji prolaze neophodne provere od strane Ministarstva prosvete.
U ovom trenutku je značajno to što mi dobijamo priliku, da deca, ne samo romska, mogu da uče o kulturi Roma, da kroz kulturu možemo da gradimo dobre odnose i da se integrišemo mnogo bolje – kaže Rozalija Ilić, direktorka Romskog informativnog centra i nastavnik romskog jezika.
Član Gradskog veća za obrazovanje, prof.dr Nedeljko Manojlović uputio je čestitke Romskom informativnom centru koji je dobio podršku resornog ministarstva za jedan ovako značajan program. On je istakao da to shvata i kao podršku Romskom informativnom centru ali i kao podršku gradu Kragujevcu na zajedničkom poslu uvođenja romskog jezika u osnovne škole na terotoriji grada.