Banke imaju pravo da naplate troškove obrade kredita. I to po osnovu Zakona o obligacionim odnosima, Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga, Zakona o bankama i po osnovu ugovora koje su potpisale sa klijentima.
Ovu informaciju obelodanio je Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije. On je, reagujući na navode udruženja bankarskih klijenata da Zakon o obligacionim odnosima izričito dozvoljava bankama naplatu samo kamate na odobren kredit, istakao da taj propis ne zabranjuje naplatu drugih troškova.
- U nedavnoj presudi Apelacionog suda i saopštenju pojedinih udruženja građana se navodi da, na osnovu Zakona o obligacionim odnosima, banka nije imala pravo da naplaćuje naknade sem kamate, i poziva se na član 1065. Međutim, taj član ne zabranjuje naplatu drugih troškova. Sud nije uzeo u obzir da se već u sledećem članu tog zakona, 1066, precizira da se ugovorom o kreditu utvrđuje iznos, kao i uslovi davanja, korišćenja i vraćanja zajma - pojašnjava Dugalić.
Na pitanje da li će banke, s obzirom na dve pravosnažne presude u korist klijenata, i dalje nastaviti da naplaćuju ove troškove obrade, Dugalić odgovara potvrdno.
- Zašto bi banke odustale od toga, kada rade po zakonu - kaže Dugalić, napominjući da praksa naplate troška obrade kredita u našoj zemlji ne odudara od prakse zemalja u okruženju i u zemljama EU.
NBS nije osporila naplaćivanje naknade
Netačna je informacija da je Narodna banka Srbije navodno zabranila bankama da naplaćuju naknade.
- NBS se u julu 2017. godine obratila bankama sa predlogom da se standardizuje način naplate tih troškova, a ne sa bilo kakvim zahtevom. NBS nije osporila bankama pravo da naplaćuju provizije - istakao je Dugalić.
(Alo)