Iz RHMZ kažu da od naredne sedmice ulazimo u topliji ali kišovit period
Ledeni talas koji je još prošlog vikenda pogodio Srbiju polako prolazi. Temperature će iz minusa preći u plus već početkom sledeće nedelje, a u sredu se očekuje dosta toplije vreme. U pojedinim delovima zemlje će temperature biti više i za skoro 20 stepeni.
Meteorolog "Weather 2Umbrella" Đorđe Đurić kaže da će još ovog vikenda biti hladnije, ali da ćemo od početka sledeće nedelje imati temperature koje su primerene martu, gotovo pa prolećne.
- Tokom vikenda biće umereno do potpuno oblačno, mestimično sa kišom. Od utorka temperatura će biti u novom porastu, ali sve do kraja sedmice se očekuje kiša u celoj Srbiji - kažu iz RHMZ, prenosi Informer.
Najviša dnevna temperatura danas u Kragujevcu biće četiri stepena, dok se za sutra očekuje hladnije vreme. Najniža temperatura biće minus četiri stepeni, dok najvića neće preći nulti podeljak.
Temperatura u plusu se očekuje već od ponedeljka kada se očekuje i kiša, dok će sunčano vreme krenuti od utorka uz mestimičnu oblačnost.
U sredu biće sunčano sa malim naoblačenjem, a najviša dnevna temperatura biće 11 stepeni.
Gotovo da nema osobe koja se nije se neće obradovati lepom vremenu i makar kratkom predahu od snega, leda, šalova i rukavica. Ipak, natprosečne temperature i njihov iznenadni dolazak, ne podnose svi isto.
Ovu promena najteže je pada bolesnicima sa lošom moždanom cirkulacijom i onima sa visokim pritiskom, asmatičarima i meteropatama.
Prema rečima portparola Hitne pomoći dr Nade Macure, ove promene vremena ne bi trebalo da izazovu veće tegobe, ali meteropate mogu osetiti glavobolje, vrtoglavice, ali i probleme sa spavanjem.
Određene zdravstvene probleme asmatičari imaju uglavnom dva-tri dana pre naglih promena, a kolebanje temperature donosi i probleme sa pritiskom, pa i povećan broj šlogova.
Dr Macura savetuje da se svojim ponašanjem prilagodimo vremenu, ne bi li izbegli simptome koje može da donese.
- Trebalo bi uzimati više tečnosti, vitamina i biti umeren u svemu. Ne treba odmah, sa lepšim vremenom, ići napolje na trčanje, skidati se u kratke rukave, počinjati građevinske radove, a hroničnim bolesnicima se savetuje manje fizičkih aktivnosti – predlaže dr Macura.