Novi pravilnik za sudije koje se prvi put biraju uvodi „pisani zadatak” i ukida ocenu na osnovu usmenog razgovora.– Konkurisaće više stotina sudijskih pomoćnika
Konkurs za izbor sudija, koji je nedavno raspisao Visoki savet sudstva (VSS), do sada je najmasovniji konkurs za sudije u Srbiji, potvrđeno je za „Politiku” u VSS. Od 2009. godine, kada je sproveden opšti izbor, a kako mnogi kažu – reizbor sudija – nije bilo tako velikog konkursa u pravosuđu.
Konkurs je raspisan za ukupno 307 sudija potrebnih u 110 sudova.
Reč je o nepopunjenim sudijskim mestima u gotovo svim sudovima opšte i posebne nadležnosti, u sva četiri apelaciona suda i u dva suda republičkog ranga – Upravnom i Prekršajnom apelacionom. Upravnom sudu nedostaje deset, a Prekršajnom apelacionom sedam sudija. U beogradskoj apelaciji slobodna su četiri sudijska mesta, u apelacionim sudovima u Kragujevcu i Nišu po tri i jedno mesto u Apelacionom sudu u Novom Sadu.
U višim i osnovnim sudovima raspisan je konkurs za okruglo 200 sudijskih mesta (55 u višim i 145 u osnovnim sudovima), a za ove sudove se očekuje i najveći broj kandidata, naročito iz redova sudijskih pomoćnika. Najviše sudija nedostaje u Prvom osnovnom sudu u Beogradu (22).
U sudovima posebne nadležnosti – privrednim i prekršajnim, takođe je znatan broj slobodnih sudijskih mesta. U deset privrednih sudova slobodna su 22 sudijska mesta, a za 28 prekršajnih sudova biraće se 57 sudija.
Prema odluci o broju sudija u sudovima iz oktobra 2015. Srbija treba da ima ukupno oko tri hiljade sudija, tako da konkurs za 307 mesta znači da pravosuđu nedostaje skoro deset odsto od potrebnog broja sudija.
Konkursi za sudije su bili raspisivani tokom prošle i pretprošle godine, ali su poništavani iz formalnih razloga. Ustavni sud je krajem prošle godine suspendovao Pravilnik o kriterijumima i merilima za ocenu stručnosti, osposobljenosti i dostojnosti kandidata za sudiju koji se prvi put bira. VSS je u januaru doneo novi pravilnik, sa nešto izmenjenim nazivom – Pravilnik o programu i načinu polaganja ispita na kome se ocenjuje stručnost i osposobljenost kandidata za sudiju koji se prvi put bira.
Novim pravilnikom je promenjena procedura ocenjivanja kandidata. Oni ubuduće neće dobijati ocenu na osnovu usmenog razgovora sa članovima komisije, već isključivo na osnovu pisanog testa i pisanog zadatka, koji se sastoji u izradi izreke sudske odluke.
Novo je i to što kandidati za osnovne i više sudove u prijavi moraju da navedu da li će pisani test polagati iz krivične ili građanske materije. Smanjen je obim ispitnih oblasti, u zavisnosti od toga za koji se sud konkuriše, ali je zato i vreme za test skraćeno sa 180 na 120 minuta. Konačna ocena kandidata se formira na osnovu rezultata pisanog testa i izrade odluke. Komisija VSS će obavljati i usmene razgovore sa kandidatima, ali im neće davati ocene na osnovu utiska koji su stekli tokom razgovora.
VSS je u januaru izmenio i poslovnik o svom radu, pa je za sve kandidate uputno da se o detaljima informišu na internet sajtu VSS-a. Krajnji rok za prijavljivanje je 9. mart, a ispiti će biti održani posle 26. marta, jer od objavljivanja oglasa za izbor sudija do dana polaganja ispita mora da protekne najmanje 30 dana. Ispit će polagati samo kandidati koji se prvi put biraju na sudijsku funkciju.
Predsednik Udruženja sudijskih i tužilačkih pomoćnika Jelena Gajić očekuje da će se na konkurs prijaviti više stotina sudijskih pomoćnika. Ukupno ih ima oko 1.300, ali ne ispunjavaju svi uslov od najmanje tri godine staža posle položenog pravosudnog ispita. Prema njenoj proceni, ovaj uslov ispunjava oko 70 odsto sudijskih pomoćnika. Oni, međutim, nisu jedini koji će aplicirati na sudijska mesta, jer se na konkurse za sudije uvek prijavi i veliki broj onih koji ne rade u pravosuđu, kao što su advokati i pravnici koji su zaposleni u privredi i organima uprave.