"Vodiću te na sladoled, ali nemoj da kažeš mami i tati"; "Tvoji roditelji su moji prijatelji i zamolili su me da te ja pokupim iz škole"; "Uđi u automobil, vodim te na jedno mesto"... samo su neki od pokušaja pedofila da mališane namame u stan, automobil ili na bilo koje drugo mesto. Najgore od svega je to što im često uspeva da dobiju ono što žele jer su deca naivna.
Kako deci objasniti koji ljudi su opasni po njih, a kojima mogu da veruju, za roditelje je teška muka.
Nikada nije rano za takav razgovor
- Nikada nije rano početi razgovore sa decom o tome. Već od prvog odvajanja i odlaska na samostalno igranje sa drugom decom morate upozoriti svoje mališane na moguće opasnosti. Naravno, u početku se deca moraju nadgledati i pripaziti, a najvažnije je kada dođu kući da porazgovarate sa njima - objašnjava psiholog Nina Racić.
Pitanja koja će roditelji postavljati deci posle igranja moraju zahtevati duže odgovore, dodaje psiholog.
Insistirati na detaljima
- Ne postavljajte pitanja na koja će vam deca odgovarati sa "da" i "ne", već nešto duža. Pitajte ko je sve bio na igralištu i kako je bilo, da li se dešavalo nešto neuobičajeno i da li je tu bio neko nepoznat. Pomoću ovih odgovora možete pratiti sve šta se dešava, ali i naučiti dete da ubuduće govori i samo o svemu što se desilo. To je stvar od koje treba početi kada su prevencija i zaštita od pedofila i otmičara u pitanju - ističe psiholog.
Naučite ih da niko nema pravo da sa njima ima "tajne" razgovore
Naučite dete da odrasla osoba nema razloga da ima privatne ili tajnovite razgovore sa njima, bilo da je to neko nepoznat ili neko ko im je veoma poznat, već da se ti razgovori obavljaju isključivo u prisustvu roditelja. Takođe, ubedite ih da niko nema prava da ih dodiruje, naročito po intimnim delovima.