Projektom Lokalna partnerstva za zapošljavanje ranjivih grupa zaposleno sedam lica
06
Uto, Maj

Vesti

U organizaciji Razvojnog biznis centra i Grada Kragujevca održana je završna konferencija projekta Lokalna partnerstva za zapošljavanje ranjivih grupa na kojoj su predstavnici relavantnih institucija i partnera u realizaciji projekta razgovarali o programima podrške društveno ranjivih grupa, unapređenju politike zapošljavanja na lokalnom i nacionalom nivou a predstavljeni su i rezultati osmomesečne obuke kroz koju je 19 lica prošlo.

U saradnji sa kompanijama kroz obuku za montera suve gradnje prošlo je osam mladih bez kvalifikacije, dok je obuku za pomoćnog pekara prošlo 11 žena. Od ukupnog broja sedmoro se zaposlilo, kaže Marija Stojadinović, predstavnica RBC. Cilj projekta je da podržimo socijalno uključivanje ranjivih društvenih grupa a mi smo se odlučili za mlade i žene bez kvalifikacija. Takva lica sticanjem odgovarajućih veština, znanja i kvalifikacije povećavaju svoju konkurentnost na tržištu rada a samim zaposlenjem pružena im je dugoročna pomoć da unaprede kvalitet života i da se u potpunosti integrišu u društvenu zajednicu.

Projekte koje Razvojni biznis centar uspešno realizuje u partnerskoj saradnji sa privredom, javnim sektorom uz podršku Nacionalne službe za zapošljavanje veoma su značajni za grad kao lokalnu zajednicu jer malim koracima – obukama kojima se na direktan način povezuju nezaposlena lica i poslodavci unapređujemo život u gradu. Ovakvi i slični projekti imaju neprocenjivu vrednost jer kao rezultat 50 odsto učesnika se zaposli a ovoga puta značaj je utoliko veći jer je reč o licima iz ranjivih grupa. Lokalna partnerstva za zapošljavanje ranjivih grupa jedan je u nizu projekata koji sprovodimo sa centrom i predstavlja model programa koji planiramo da uvrstimo u lokalni akcioni plan za zapošljavanje.

S jedne strane, uključuje civilni i javni sektor, privredu i nacionalnu službu što je trend koji moramo da ispratimo u budućem periodu, a s druge, predstavlja rešenje povećane potražnje za radnom snagom i odgovarajućih kvalifikacija koje poslodavci traže, rekla je Minja Obradović, član Gradskog veća za investicije i upravljanje projektima.

Projekat je, od učesnika završne konferencije ocenjen kao primer dobre prakse u pogledu društvene odgovornosti i međusektorskih partnerstava u pružanju podrške zapošljavanja lica iz društveno ranjivih grupa i kao takav predstavlja model za druge lokalne sredine.

Inače, Lokalna partnerstva za zapošljavanje ranjivih grupa deo je Programa Svis PRO Podrška Vlade Švajcarske za unapređenje dobrog upravljanja i socijalne uključenosti na lokalnom nivou a u Srbiji ga partnerski sprovode Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge UNOPS i Stalna konferencija gradova i opština SKGO.
 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu