Jezero Bubanj u Kragujevcu uskoro bi trebalo da postane mala gradska oaza, izletište, sa sadržajima za odmaranje i bavljenje sportom. Imaće pešačke i biciklističke staze, trim podlogu, rasvetu, igrališta za decu, rekreaciju odraslih i starih lica. Kako su ranije naveli iz Gradske uprave, radovi su vredni 1,35 miliona evra.
Prva faza realizacije projekta na uređenju i opremanju jezera Bubanj obuhvata izradu pešačkih, biciklističkih i trim staza oko jezera, uključujući i servisno-interventne saobraćajnice u kompleksu, ukupne dužine oko 2.150 m. Staze će pratiti i odgovarajuća javna rasveta i urbani mobilijar. Izbor izvođača radova je u toku.
Programom urbane obnove i revitalizacije kompleksa Jezero Bubanj površine 9,6 hektara, koje je izradilo JP Urbanizam za potrebe Grada Kragujevca, urađena je specifikacija potrebnih aktivnosti i radova na realizaciji planiranih sadržaja parka "Jezero Bubanj" i sprovođenju mera sanacije, revitalizacije, zaštite i unapređenja vodenog ekosistema, sa grubom procenom investicionih troškova.
"Predloženo je urbanističko rešenje, formirano na osnovu važeće planske dokumentacije i analize postojećeg stanja. Ovo urbanističko rešenje sadrži predlog rešenja saobraćajnih, parternih i zelenih površina u kompleksu, kao i predlog uređenja i opremanja parkovskog kompleksa odgovarajućim sadržajem", kažu iz JP Urbanizam.
Za drugu fazu realizacije u ovom trenutku se u JP Urbanizam radi projektno-tehnička dokumentacija, a ova faza će obuhvatiti izradu površina za igru, sport i rekreaciju svih kategorija korisnika, i prateće pešačke i servisno-interventne komunikacije, kao i odgovarajuću javnu rasvetu i urbani mobilijar.
"Nezavisno od ovoga, sredstvima obezbeđenim posredstvom Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Kragujevcu, od resornog Ministarstva kulture, izvršiće se rekonstrukcija nepokretnog kulturnog dobra "Bubanj-česma", koje se nalazi u kompleksu "Jezero Bubanj", kažu iz JP Urbanizam.
Očekuje se da će sredstva za sprovođenje dela mera sanacije ekosistema jezera biti obezbeđena iz fonda međudržavnog sporazuma između Mađarske i Srbije. Deo prve faze se finansira iz sredstava Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, koje je Grad Kragujevac dobio iz javnog konkursa za subvenciju finansiranja infrastrukturnih projekata.
Jezero Bubanj u Kragujevcu je veštačko jezero podignuto 70-ih godina prošlog veka, koje okružuje pretežno samoniklo zelenilo, sa drvenastom vegetacijom u zaleđu.
"Iako je prostor na atraktivnoj lokaciji u centru grada, zbog manjka sadržaja i slabog održavanja privlači uglavnom ribolovce i stanovnike obližnjih naselja. Sa ekološkog aspekta ovaj prostor ima izuzetan značaj i poziciju jer je značajno stanište vodenih ptica, riba i drugih vodenih organizama", kažu iz JP Urbanizam.