NAJRAZORNIJI ZEMLJOTRES NA BALKANU: HUMANOST na delu 600 KRAGUJEVAČKIH ĐAKA na dan kada su crnogorski gradovi na Jadranu bili potpuno razoreni
16
Pet, Maj

Vesti

"To je bilo strašno, brda su se tresla. Jedva smo uspeli da se domognemo vrata, a već je sve bilo porušeno. Deca su skakala kroz prozore. Ali, velika je sreća da smo svi živi i zdravi", glasi izjava jednog od preživelih aktera zemljotresa koji je pogodio Crnu Goru 15. aprila 1979. godine, a koja se našla u vandrednom broju Pobjede koji je štampan vandredno u toku tog dana.

"Bio je to neprijatelj kojem se nije moglo oružijem suprotstaviti", rečenica kojom je reporter Radio televizije Beograd Jovan Šćekić, najavio uvod u vanrednu sednicu opštine Bar kojom je rukovodio Štab teritorijalne odbrane, nakon razarajućeg zemljotresa jačine 7 Rihtera, i možda i najbolje govori o ljudskim žrtvama i materijalnoj šteti koja je nastala kao posledica tektonskih pomeranja. A one su bile stravične.

101 osoba je izgubila život, razoreno je 250 naselja, oštećena su 53 zdravstvena centra, 570 objekata dečije i socijalne zaštite, 240 škola, brojni kulturno-istorijski spomenici, 350 kilometara magistralnih i 200 kilometara regionalnih puteva, aktivirana su brojna klizišta. Da bi se sve dovelo u normalne uslove za život i stanovanje, potrošeno je preko 70 milijardi dinara. A pomoć je dolazila sa svih strana, od običnih radnika do zvaničnika, svi do jednog su donirali sredstva od svoje plate za obnovu Crne Gore.

Gradovima promenjeni opisi preko noći

Te, 1979. godine, gradovi poput Ulcinja, Bara, Petrovca, Budve, Tivta, Kotora, Risana i Herceg Novog, zauvek su izmenili svoj lični opis. Primera radi, na teritoriji opštine Bar, stradalo je čak 90% objekata.

Jedan od detalja koji budi jezu, pa i suze, ali one radosnice, u običnom čoveku, jeste čin đaka iz Kragujevca, njih 600 koji su te 1979. godine boravili u odmaralištu Biserna obala u Čanju, a čiju je priču ispričao novinar Božidar Milošević (1937-1994) legendarni dopisnik Politike iz Bara  u prilogu snimljenom nedugo nakon zemljotresa.

Kragujevački đaci marširali sa pesnom kroz Bar do bolnice da daju krv

- Kada su osetili, saznali da ima dosta povređenih, njih šest stotina devojčica i dečaka, koji su se slučajno nalazili u odmaralištu, sami su sa pesmom "Oj, svijeta majska zoro", uputili kroz Bar. Njih 600 prođe tog jutra, to je jedina pesma bila u tom gradu, punom jauka i bola. I pravo u bolnicu. Svi do jednog krv dadoše, njih 600 - ispričao je tada on.

Danas, u godini u kojoj se obeležavala četvrta decenija od razornog zemljotresa, priroda je ponovo pokazala svoju silinu i kao nekada Crnu Goru, na kolena je bacila Albaniju, a sudeći po reakciji službi, te i vlada iz regiona, ljudskost je ponovo pobedila nesuglasice i tenzije, te su na pronalaženju žrtava i spašavanju preživelih angažovani brojni pripadnici svih naroda sa Balkana.13-01-Zemljotres-1979---Foto-Anto.jpg

download.jpg

Zemljotres-u-Crnoj-Gori-1979-11-815x458.jpg

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu