Završna konferencija projekta Od ranjive žene do jake preduzetnice
02
Pet, Maj

Vesti

Na završnoj konferenciji projekta Od ranjive žene do jake preduzetnice predstavljene su realizovane aktivnosti i postignuti rezultati projekta a promovisan je i kratak film napravljen u okviru projekta o ispovestima žena koje su od žrtve nasilja postale uspešne preduzetnice.

Reč je o projektu koji se realizuje u okviru programa Ključni koraci ka rodnoj ravnopravnosti a koji zajednički sprovode Agencija UN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena UN Women i Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost Vlade RS uz finansijsku podršku EU. Cilj projekta je doprinos i ekonomsko osnaživanje žena koje su bile žrtve nasilja i razvoj njihovih preduzetničkih veština.

Šestomesečni projekat u ukupnoj vrednosti od oko 500 hiljada dinara okupio je 60 žena iz različitih društveno osetljivih grupa, rekao je Nikola Ribarić, načelnik Gradske uprave za zdravstvenu i socijalnu zaštitu i podsetio da Sigurna kuća u Kragujevcu postoji od 2006. godine. Taj projekat realizovan je uz podršku i pomoć NVO Oaza sigurnosti a od 2011. godine do danas ove usluge socijalne zaštite realizujemo u okviru državnog pružaoca usluga Centar za razvoj usluga socijalne zaštite Kneginja LJubica. Na početku je bilo oko 40 žena a danas, na kraju 2019. godine u Sigurnoj kući, u toku jedne kalendarske godine, bude oko 70 žena i boravak je maksimalan do 6 meseci. Osnovni zadatak svake odgovorne lokalne samouprave jeste da osnaži sve one koje su bile u sigurnim kućama, da im pomogne da se osamostale i krenu dalje. Ovakvi i slični projekti bave se tim pitanjima i rade na stvaranju pouzdanog ambijenta za društveno najosetljivije grupe. Pored toga, cilj je i da se o nasilju govori jer na taj način zajedno radimo na osvešćivanju javnosti kako bi nasilja bilo manje a društvo bilo ravnopravnije.

Projekat Ključni koraci ka rodnoj ravnopravnosti sprovodimo od 2018. godine kada smo podržali 8 lokalnih samouprava a u 2019. godini 12, među kojima je i grad Kragujevac. Cilj podrške, a tako smo i birali lokalne samouprave koje se bave temom rodne ravnopravnosti, imaju lokalno telo, komisije, savet za rodnu ravnopravnost, koje imaju važeći LAP za rodnu ravnopravnost koji sprovode, jeste da ih podržimo u tome i pomognemo još više da unaprede položaj građana i građanki u svojoj lokalnoj samoupravi, rekla je Jelena Sekulić Nedeljković, predstavnica Agencije UN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena UN Women, a rezultati postignuti programom i aktivnostima sprovedenim u Kragujevcu nam ukazuju da nismo pogrešili i nadam se da ćemo nastaviti dalju saradnju.

Jedini način da postignemo rezultate u rodnoj ravnopravnosti je da svi zajedno radimo na različitim poljima, različitim temama na unapređenju usluga koje se pružaju na nacionalnom i lokalnom nivou, na unapređenju i podizanju svesti i unapređenju svakodnevnog života svih građana i građanki, istakla je Jelena Sekulić Nedeljković.

O aktivnostima i postignutim rezultatima realizovanog projekta govorila je Biljana Stanojević, vlasnica i direktorka Turističke agencije “Atos Plus“ i predsednica Asocijacije poslovnih žena “Vizija“

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu