LOKACIJE KOJE SU NAJPODLOŽNIJE ZEMLJOTRESIMA: Među njima i Kragujevac
02
Pet, Maj

Vesti

Poslednji jači potres u Srbiji zabeležen je pre desetak dana na području Kikinde, ali se ovaj grad nalazi van zona potencijalnih jačih zemljotresa. Žarišne zone koje mogu generisati velike zemljotrese su Kopaonik, zapadna Srbija, Kraljevo, Kragujevac, Svilajnac, Rudnik i Lazarevac.

Najveći deo zemljotresa koji se svakodnevno dešavaju u našoj zemlji samo se instrumentima registruju i čulno ih ne možemo osetiti. Malo jači potresi, kao poslednji u Kikindi, mogu izazvati vrlo mala oštećenja na objektima u epicentralnoj oblasti. Ali u Srbiji postoje i žarišta gde mogu da se dese jaki potresi.

- Seizmička aktivnost je stalna. Što se tiče zona koje su generisale jače zemljotrese kroz istoriju, to su Kopaonik, Rudnik, te gnjilanska zona i potez prema Makedoniji. Takođe i dolina Morave, te deo od Kraljeva do Kragujevca. Najjači zemljotres u Srbiji verovatno je bio onaj u Lazarevcu 1922. godine, kažemo verovatno jer instrumentalna seizmologija tada ipak nije bila na današnjem nivou - kaže Goran Krunić iz Seizmološkog zavoda Srbije.

Po karti "seizmičkog hazarda" ugrožena su i područja centralne Srbije do Aleksandrovca, te okolina Novog Pazara, delovi Vojvodine na severu Bačke kod Apatina, sam istok Banata duž granice sa Rumunijom, kao i područja oko Kladova i Negotina. U tri prikazane karte koje sabiru informacije u periodima od 95, 475 i 975 godina, najmanje zemljotresa u Srbiji je bilo na potezu od Subotice na severu, preko Vrbasa, do Bačke Palanke na jugu Bačke.

- Za tektonske zemljotrese, karakteristične za naše oblasti, osnovni izvor energije su tektonski naponi izazvani podvlačenjem afričke ploče pod evropsku. S tim da imate i jadransku mikroploču koja je krivac za nedavne potrese u Albaniji - objašnjava Krunić.

Jadransko more leži na Jadranskoj tektonskoj mikroploči, koja se u mezozoiku odvojila od afričke ploče. Kretanje ploče i sudar s Evroazijskom pločom je znatno uticalo na uzdizanje okolnih planinskih lanaca. A takođe utiče i na potrese.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu