Obeležena godišnjica stradanja Roma u Aušvicu
03
Sub, Maj

Vesti

U organizaciji Kancelarije za romska pitanja i Lokalne akcione grupe u okviru ROMACTED programa danas su održana predavanja na teme stradanja Roma u Kragujevcu oktobra 1941. godine i u nacističkom koncentracionom logoru Aušvicu u Poljskoj. Predavanja su održana povodom obeležavanja 75 godišnjice stradanja ove nacionalne manjine u Aušvicu 1944. godine kada je pogubljeno nešto manje od tri hiljade.

U noći između 2. i 3. avgusta 1944. godine nacisti su u Aušvicu u takozvanom podlogoru za Rome (Zigeunerlager) u gasnim komorama pogubili 2987 pripadnika romske nacionalne manjine među kojima je bio i veliki broj žena i dece, kaže Tanja Đorđević, facilitator u okviru ROMACTED programa. Nakon tog zločina logor je zatvoren, a pogubljeni Romi bili su iz svih delova Evrope – Nemačke, Austrije, Češke, Slovačke, Poljske, Francuske, ondašnje Jugoslavije. Namera nam je da se ovakvim podsećanjima stradanja nikada ne zaborave, ističe ona i priča o poseti Aušvicu kada je prisustvovala obeležavanju tog datuma otvaranjem izložbe Vidi i ne zaboravi.

O stradanju Roma u Kragujevcu oktobra 1941. godine govorila je istoričarka Kristina Jorgić Stepanović koja je rekla da je na osnovu istraživanja i preciznom metodologijom utvrđeno da je 21. oktobra te godine streljano 205 lica romske nacionalnosti i da taj broj može biti i veći. Podaci su zasnovani na istraživanjima koja su vršena prošle godine u okviru pripreme dokumentarne izložbe Susedi kojih više nema – stradanje Roma u Kragujevcu oktobra 1941. godine, kaže Jorgić Stepanović, autorka izložbe i kustos u Muzeju 21. oktobar.

Prvi put da na ovakav način obeležavamo stradanje Roma u Drugom svetskom ratu. Namera nam je da potomke naučimo o istoriji i stradanju jer mnogi jedva da znaju ili ni ne znaju koliko romskog naroda stradalo pored ostalih, kaže Zoran Pavlović, koordinator za romska pitanja.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu