Na drugoj redovnoj sednici, održanoj juče Gradski štab za vanredne situacije usvojio je predlog naredbe Gradskom veću, javnim i javnim komunalnim preduzećima i osposobljenim pravnim licima za preduzimanje hitnih mera na sanaciji posledica poplava.
Voda se povukla, a sada je problem šteta i građani očekuju da se problemi reše u najhitnijem roku, rekao je gradonačenik Kragujevca i komandant Gradskog štaba za vanredne situacije Radomir Nikolić.
Sve mašine su na tarenu, ljudi rade danonoćno iz naselja u naselje, iz ulice u ulicu po prioritetima koje smo odredili, a ukoliko još nismo došli do određene ulice građani bi trebalo da znaju da to znači da je u nekoj drugoj ulici situacija gora.
Kako bi se ova situacija što pre rešila, Štab je dao naređenje svim javnim preduzećima, svim nadležnim službama i Gradskom veću da preduzmu sve mere. Gradsko veće formiralo je komisiju koje će u najhitnijem mogućem roku da selektuje, analizira, pronađe adekvatna rešenja i podnese izveštaje o tome kakvo nam je stanje i da iz toga odmah dobijemo predračune za ono što bi trebalo da se radi.
Tenderi su završeni, imamo izvođača radova i kako se šta bude pripremalo za saniranje tako ćemo i da radimo, kazao je Nikolić. Namera je da ono što smo planirali da radimo od ulica u gradu u ovoj godini, a planirano je dosta toga, da prvo radimo ulice koje su najteže pogođene elementarnom nepogodom. Pokazalo se da po dva, tri i više puta godišnje radimo iste ulice i to su nam najslabije tačke.
Narod to više ne može da izdrži i potpuno je u pravu. Zato ćemo da asfaltiramo ulice i time smanjimo mogućnost eventualnih šteta ubuduće, a neophodno je da vodi nađemo put. Pošto u celom gradu nemamo kišnu kanalizaciju, a sada nemamo novca ra radimo kompletnu infrastrukturu, polako ćemo gde se pojavljuju problemi da nađemo alternativna rešenja i čekamo bolje vreme i to odradimo profesionalno, kazao je gradonačelnik Kragujevca.
Pred nastupajuću letnju sezonu Gradski štab za vanredne situacije je razmatrao stanje vodosbdevanja na teritoriji grada Kragujevca i kako je rekao Zoran Milovanović iz Sektora za razvoj JKP „Vodovod i kanalizacija“, voda u Kragujevcu je hemijski i bakteriološki ispravna, a vode i bez kapi kiše ima dovoljno za naredne dve godine. Moravski sistem funkcioniše normalno, akumulacija Gruža je popunjena sa preko 80% a Grošnica sa 100%. Komentarišući obilne padavine u proteklom periodu Milovanović je istakao problem izlivanja fekalne i atmosferske kanalizacije duž ulica, dvorišta i kanala koji idu pored kuća. Najveća problematika je zbog toga što su potrošači velike količine atmosferskih voda odnosno oluke uveli u fekalnu kanalizaciju pa usled velikih padavina dolazi do prezasićenja kapaciteta i izlivanja fekalne kanalizacije na javnu provršinu. Dok se problem ne reši sistematski Milovanović iz JKP „Vodovod i kanalizacija“ je uputio apel potrošačima da koliko god je to moguće odvoje kišnu od fekalne kanalizacije kako ne bi dolazilo do problema s plavljenjem objekata, ulica i dvorišta.
U okviru tačke koja se odnosila na usvajanje izveštaja o stanju izvršenih priprema za odbranu od grada na teritoriji grada Kragujevca u 2019 godini, Marina Prešić Tutuš iz Radarskog centra Bešnjaja iznela je podatak da je u nedelju 23. juna sa 69 stanica ukupno ispaljeno 271 protivgradnih raketa, a samo na Kragujevac 85. Imajući u vidu uticaj jakog ciklona, razmere oblaka i da je ceo frontalni sistem prešao preko Šumadijskog i Pomoravskog okruga šteta od grada bila je na veoma uskim potezima i usevi su prilično sačuvani. U Kragujevcu trenutno 31 stanica ukupno ima 154 rakete, a Radarski centar Bešnjaja u julu od države očekuje novu količinu protivgradnih raketa.
Na današnjoj sednici Gradskog štaba za vanredne situacije usvojen je i izveštaj i Operativni plan o pripremi za letnju sezonu 2019. godine i preduzimanju preventivnih mera u cilju zaštite od šumskih požara na otvorenom.