Uskladu sa nastalom situacijom i proglašenim vanrednim stanjem na teritoriji Republike Srbije morali smo da reagujemo i kao grad, tako da su naše mere negde i rigoroznije od nih koje je Vlada propisla, rekao je gradonačelnik Kragujevca Radomir Nikolić.
Najnovijim merama definisali smo način ponašanja u javnosti, ne samo građana i privrednih subjekata, već i način na koji se sprovode mere u komunalnim preduzećima. Jasno smo naznačili da najvažnije komunalne delatnosti moraju da obrate posebnu pažnju na zaštitu, mi ne smemo da ostanemo bez pijaće vode, grad mora redovno da se čisti od smeća i prljavštine, sahranjivanje je poseban proces, gradski prevoz mora da funkcioniše dokle god država ne reši i da se gradski prevoz ukine. Ono što je najvažnije je da svi već počinju da sprovode ove mere i da se pridržavaju naredbi koje sam doneo, kaže gradonačelnik Nikolić.
Statut grada predviđa da u slučaju ratnog stanja i elementarnih nepogoda, a zaraza jeste elementarana nepogoda, gradonačelnik preuzima na sebe odluke Skupštine grada, s tim što one moraju da budu potvrđene na prvoj sednici Skupštine nakon prestanka vanrednog stanja, pojasnio je Nikolić.
U skladu sa tim naložili smo svima da primenjuju mere zaštite i dali posebne preporuke kako bi nešto trebalo da se uradi tamo gde postoji veća opasnost da dođe do širenja zaraze. Taksisti, recimo, nakon završene vožnje moraju obavezno da dezinfikuju rukohvate i delove vozila koji dolaze u dodir sa putnicima. Naložili smo takođe, ako nikako drugačije ne može, da se najlonskom preprekom vozačevo mesto odvoji od zadnjeg sedišta. Naložili smo svim prevoznicima da obavezno na svakoj okretnici vrše kompletnu dezinfekciju autobusa – rukohvata, svih sedišta, validatora i to ne jednom dnevno nego nekoliko puta u toku dana. Naložili smo stanarima zgrada da obrate posebnu pažnju na dezinfekciju liftova, hodnika, stepeništa, metalnih rukohvata, da najlonom oblože interfone i ukoliko su u mogućnosti postave dezinfekciona sredstva na ulazu u zgradu kako bi se čistila obuća.
Ono što je jedna od najvažnijih mera, to je da smo rad ugostititeljskih objekata ograničli od 8 do 19 časova uveče, što se negde poklapa sa uvednim merama zabrane izlaska posle 20 časova. Takođe smo zabranili rad svim objektima koji imaju sportske sadržaje. Novina je da smo zabranili korišćenje parkovskog mobilijara i dečijih igrališta. Komunalna inspekcija i komunalna policija i uopšte inspekcije imaju zadatak da sprovedu ovu odluku. Potrudićemo se da u toku dana trakama vidno obeležimo igrališta kako bi upozorili građane da ne koriste ni klupice a ni igrališta u parkovima.
Pozivam sve da za opšte dobro ove mere prihvate, da ih sprovode,a mi ćemo svakako da vršimo kontrolu i oštro da kažanjavamo sve one koji ove mere ne sprovode, poručio je Nikolić.