Više od 300 hiljada parova u Srbiji ima problem sa sterilitetom. Statistika Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje pokazuje da je tokom prošle godine bilo planirano da između 3500 i 4500 parova prođe kroz proces vantelesne oplodnje o trošku države.
U Kragujevcu se u 2019. prijavilo 9 parova za vantelesnu oplodnju o trošku grada. Za ove namene, iz gradskog budžeta u 2020. biće izdvojeno tri miliona dinara.
Vantelesna oplodnja o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje obavlja se u šest državnih zdravstvenih ustanova: Kliničkom centru Srbije, Ginekološko-akušerskoj bolnici „Narodni front“, Kliničkim centrima u Kragujevcu, Nišu, Vojvodini i opštoj bolnici u Valjevu.
U Kragujevcu se 2016. prijavilo 30 parova, u 2017. i 2018. po 8 parova, a u 2019. godini 9 parova.
Promene koje se očekuju u oblasti demografske i populacione politike na republičkom i lokalnom nivou, grad Kragujevac ne remeti, jer se trudi da učini sve kako bi natalitet iz godine u godinu rastao.
RFZO je za jedan pokušaj vantelesne oplodnje u prošloj godini, plaćao od 185 do 195 hiljada dinara. Starosna granica je pomerena za žene – do 42. godine života.
Budući roditelji koji planiraju da idu na vantelesnu oplodnju, sve informacije mogu da dobiju u Odeljenju za zdravstvenu zaštitu koje se nalazi u Gradskoj upravi.
Inače, bračni parovi mogu da urade vantelesnu oplodnju u kojoj god žele zdravstvenoj ustanovi, pri čemu jednom moraju da prođu državnu komisiju, kako bi se ustanovilo imaju li pravu indikaciju za postupak.
Izvor: rtk